środa, 3 stycznia 2018

Laskowa - dwór Michałowskich

W pobliżu centrum wsi Laskowa ( powiat limanowski, gmina Laskowa) stoi zabytkowy dwór zbudowany w 1677 roku przez rodzinę Laskowskich (na jednej z belek widnieje data jego budowy).

Zachowany budynek jest jednym z najcenniejszych dworów drewnianych w Małopolsce.

Wzniesiono go w stylu barokowym na planie prostokąta w konstrukcji zrębowej. Jest parterowy, otynkowany i nakryty czterospadowym dachem łamanym polskim, krytym gontem. Budynek posiada piwnice ze sklepieniami kolebkowymi. Na ścianie krótszej ( zachodniej) znajduje się główne wejście do dworu, pierwotnie poprzedzone drewnianym gankiem. Na osi dworu usytuowano sień. Na prawo od sieni mieściły się pokoje mieszkalne a na lewo reprezentacyjna sala nakryta bogatym manierystyczno-barokowym stropem podzielonym ramami na pola i dekorowanym stiukiem oraz polichromią z przedstawieniem Chrystusa i ewangelistów ( zachowały się dwa z czterech wizerunków ewangelistów). Pod stropem odkryto w 1976 roku się dekoracyjny fryz z ptakami. Opisywana sala pełniła niegdyś rolę kaplicy, gdy właścicielami dworu był zakon misjonarzy z Krakowa.

Laskowscy byli właścicielami dworu do 1688 roku po czym sprzedali majątek biskupowi krakowskiemu Janowi Małachowskiemu, który przekazał go wspomnianemu wyżej zakonowi misjonarzy, którzy przeznaczyli budynek na swoją letnią rezydencję.

Po sekularyzacji dóbr klasztornych przez władze austriackie w 1781 roku dwór z majątkiem zostaje sprzedany i  kilka razy zmieniał właściciela.

W 1924 roku przechodzi na własność rodziny Michałowskich. Michałowscy utracili go po wojnie w wyniku wywłaszczenia. W 1986 roku dwór został opuszczony z powodu znacznych zniszczeń. Od zagłady uratowała go rodzina ostatnich przedwojennych właścicieli, która wykupiła budynek od gminy w latach 90-tych XX wieku i systematycznie go odnawia.

W pobliżu dworu można zobaczyć m.in.  stary spichlerz i kapliczkę. Dwór otaczają resztki dawnego parku z zabytkowa lipą .

Warto wspomnieć, że w dworze przebywał w styczniu 1945 roku radziecki marszałek Iwan Koniew, któremu Kraków zawdzięcza ocalenie podczas wyzwalania miasta.

widok ogólny
widok z 2000 roku
widok archiwalny - zdjęcie Katalog Zabytków Sztuki w Polsce t.1
elewacja ogrodowa
elewacja północna
zdjęcie archiwalne
fasada główna
dach łamany
kaplica-salon
fragment kaplicy salonu
strop barokowy
fragment stropu
plafon
herby



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.