czwartek, 18 stycznia 2018

Trybsz - kościół św. Elżbiety Węgierskiej

Niewielka drewniana świątynia we wsi Trybsz na Spiszu ( powiat nowotarski, gmina Łapsze Niżne) wzniesiona została prawdopodobnie w drugiej połowie XVI wieku a odnowiona na początku wieku XVII. Powstała jako kościół filialny parafii we Frydmanie.

Jest to budowla jednonawowa, drewniana z węższym prezbiterium zakończonym trójbocznie. Całość nakrywa dach siodłowy z gontu ozdobiony sygnaturką. Gont pokrywa także ściany od zewnątrz. Pierwotnie świątynia miała także wieżę z izbicą  i zakrystię, ale te elementy zostały rozebrane w 1924 roku, gdy kościół popadł w ruinę. Warto zwrócić uwagę, że okna umieszczono tylko od strony południowej.

We wnętrzu nakrytym stropem można podziwiać cenną  barokową polichromię z 1647 roku pokrywająca ściany i strop. Malowidła wykonane zostały temperą na deskach i przedstawiają głównie sceny biblijne. W tle kilku scen religijnych ( m.in. Sądu Ostatecznego)  widać panoramę Tatr.

Ze starego wyposażenia świątyni pozostała tylko rokokowa ambona z XVIII wieku, chrzcielnica oraz mensa ołtarza głównego. Resztę wyposażenia przeniesiono na początku XX wieku do nowego murowanego kościoła.

widok ogólny

widok na prezbiterium

prezbiterium

dach i sygnaturka

fasada
fasada - zdjęcie Muzeum Tatrzańskie
kruchta

portal boczny

łuk portalu bocznego

wnętrze

ołtarz

polichromia

fragment polichromii 

polichromia stropu

panorama Tatr

fragment polichromii prezbiterium

chór

ambona

drzwi do zakrystii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.