sobota, 13 stycznia 2018

Tylicz - cerkiew św. Kosmy i Damiana

Dawna cerkiew grekokatolicka w Tyliczu ( powiat nowosądecki, gmina Krynica-Zdrój ) powstała w latach 1738-1744  w typie zachodnio-łemkowskim, a następnie przebudowana w 1780 roku.

Świątynia jest drewniana o konstrukcji zrębowej, trójdzielna z babińcem, nad którym nadbudowano wieżę z izbicą, nawą i prezbiterium. Dach cerkwi wieńczą baniaste hełmy, z których szczególnie okazały jest hełm wieżowy. Ściany są oszalowane a ściany wieży pokryte częściowo gontem.

Ciekawym elementem architektury cerkwi są dwie kwadratowe kapliczki usytuowane pomiędzy nawą a prezbiterium. Są to tak zwane kryłosy, czyli pomieszczenia dla śpiewaków. Podobne kaplice można spotkać jedynie w cerkwi w Miliku.

Wnętrze świątyni zdobi polichromia z 1938 roku. Zachował się także pierwotny ikonostas z XVIII wieku jednak znacznie przerobiony i zdekompletowany, chociaż częściowo uzupełniony po 2001 roku, gdy w wyniku kradzieży w latach 80-tych XX wieku, zaginęło kilka ikon. Uwagę zwraca także oryginalny konfesjonał, który „ dźwiga „ na sobie ambonę z XVIII wieku.

Budynkowi cerkwi towarzyszy kamienna dzwonnica.

Obecnie cerkiew użytkowana jest przez kościół rzymskokatolicki jako kaplica cmentarna dla pobliskiego cmentarza. Przy świątyni zachowało się kilka starych nagrobków.


widok ogólny
wieża - zdjęcie archiwalne
widok na wieżę
izbica wieży
widok od prezbiterium
okna nawy
wnętrze
polichromia stropu
widok na ikonostas
ikonostas
fragment ikonostasu
ikona Chrystusa oraz carskie wrota
ikona patronów cerkwi
ikona św. Mikołaja
ikona Matki Boskiej
ołtarz boczny
chór
żyrandol
ambona z konfesjonałem
dzwonnica
nagrobki
stary nagrobek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.