piątek, 29 grudnia 2017

Łazany - kościół Znalezienia Krzyża Świętego

Murowany z cegły i kamienia kościół w Łazanach ( powiat wielicki, gmina Biskupice) został wzniesiony z fundacji rodu Lubomirskich w latach 1586-1590 jako świątynia jednonawowa z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i wieżą od zachodu. Od północy do nawy przylega kaplica grobowa Lubomirskich a do prezbiterium zakrystia.

Zbudowano go w stylu późnogotyckim z elementami renesansu. Nawa została przykryta sklepieniem krzyżowo-żebrowym wspartym na jednym filarze i wspornikach w kształcie głów. Okna są głównie gotyckie i renesansowe. Wyposażenie wnętrza pochodzi z baroku i XIX wieku w tym ołtarz główny w kształcie tryptyku. 

Z wcześniejszych elementów wyposażenia na uwagę zasługuje późnogotycka płyta nagrobna, renesansowa chrzcielnica kamienna  z XVI wieku oraz wczesnobarokowy nagrobek z postaciami zmarłych z rodu Lubomirskich, znajdujący się w kaplicy grobowej. Jedną z dwóch upamiętnionych na nim postaci jest fundator kościoła Sebastian. 

Jako ciekawostkę warto dodać, że schowek na monstrancję w zakrystii umieszczono w pniu starego dębu, obmurowanego w roku 1586.


widok ogólny

kościół zimą przed renowacją
panorama
fasada

wieża
widok na prezbiterium
prezbiterium
okno prezbiterium
Ukrzyżowanie

okno renesansowe
portal główny

portal do nawy
wnętrze
sklepienie prezbiterium
ołtarz główny
kaplica Lubomirskich
nagrobki

nagrobek Lubomirskiego
herby nagrobka
ołtarz kaplicy

chrzcielnica
czasza chrzcielnicy
gotycka płyta nagrobna
epitafium
detal
zwornik w kształcie głowy
herb Lubomirskich

figura z 1911 roku



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.