środa, 26 listopada 2014

Poręba Wielka- kościół św. Bartłomieja

Późnogotycki, drewniany kościół w Porębie Wielkiej (powiat oświęcimski, gmina Oświęcim) jest jednym z najstarszych kościołów w rejonie. Został zbudowany w pierwszej połowie XVI wieku na miejscu starszej świątyni. Budowlę wzniesiono w konstrukcji zrębowej a całość nakryto dachem gontowym. 

W zasadzie wygląd zewnętrzny kościoła pozostał niezmieniony mimo kilkukrotnych przebudów. Zasadnicza bryła składa się z nawy oraz węższego prezbiterium, zamkniętego trójbocznie. W XVII wieku dobudowano zakrystię oraz wieżę z izbicą. Z trzech stron świątynię otaczają soboty.

We wnętrzu kościoła zachowały się późnogotyckie portale z nadprożami wyciętymi w tzw. „ ośli grzbiet” oraz późnogotycka polichromia.

Przy dziedzińcu kościoła stoi ogromny pień starego dębu, w którego spróchniałym wnętrzu urządzono kapliczkę.

Przy kościele znajduje się nagrobek Benedykta Tyszkiewicza- męża Marii z Lubomirskich Tyszkiewiczowej, ostatniej przed wojną, właścicielki pałacu w Porębie Wielkiej. Benedykt Tyszkiewicz jest autorem pamiętników pt. „ Dumy i dumki, czyli prawdziwa powieść”, w których barwnie opisuje swoje długie, 90-letnie życie ( 1849-1939).

widok ogólny
panorama
widok na prezbiterium
prezbiterium
okno prezbiterium
widok na fasadę
wieża
izbica wieży
elewacja południowa
elewacja północna
soboty
sygnaturka
portal gotycki
zwieńczenie portalu
wnętrze
ołtarz główny
chrzcielnica
ambona
kapliczka w pniu drzewa
wnętrze kapliczki
zabytkowy nagrobek
nagrobek Benedykta Tyszkiewicza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.