czwartek, 4 czerwca 2015

Sanka - kościół św. Jakuba Starszego

 Murowany kościół parafialny w Sance ( powiat krakowski, gmina Krzeszowice) powstał w latach 1618-1625 w stylu wczesnobarokowym z elementami nawiązującymi do gotyku i renesansu. Jego fundatorem był miejscowy dziedzic Zygmunt Świerczowski.

Jest to skromna jednonawowa świątynia z prezbiterium w formie absydy. W XIX wieku od północy dobudowano zakrystię oraz kruchtę. Jeszcze pod koniec XX wieku istniała drewniana nadbudowa wieży nad kruchtą zachodnią. Obecna niska murowana wieża pochodzi z 1999 roku.

 

W barokowym wnętrzu, nakrytym sklepieniem kolebkowym, zwraca uwagę ołtarz główny z  osiemnastowiecznym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, stanowiącym przedmiot kultu.

 

W świątyni zachowały się ciekawe, XVII-wieczne epitafia rodziny Kochańskich. Epitafia wykonane zostały z czarnego marmuru dębnickiego i zawierają, malowane na blasze, owalne portrety zmarłych na złotym tle. Do czasów obecnych zachowały się w oryginale dwa takie portrety ( epitafia Zofii i Łukasza Kochańskich. Portrety na epitafiach umieszczonych w prezbiterium są zrekonstruowane po kradzieżach.

 

Starszym niż kościół zabytkiem była, pochodząca z poprzedniej świątyni,  płyta nagrobna Marcina Świerczowskiego z 1591 roku, wykonana z piaskowca.

 

Kościół w Sance należy do Małopolskiej Drogi św. Jakuba, wpisanej na listę UNESCO.

widok ogólny

panorama

elewacja południowa i prezbiterium

elewacja północna

wieża

tablica pamiątkowa
wnętrze

ołtarz główny

obraz w ołtarzu głównym

ołtarz boczny

chór

epitafium Adama Kochańskiego

portret Adama Kochańskiego

epitafium Anny Kochańskiej

epitafium Łukasza Kochańskiego

portret Łukasza Kochańskiego

epitafium Zofii Kochańskiej

portret Zofii Kochańskiej

chrzcielnica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.