niedziela, 14 czerwca 2015

Wieliczka - kościół św. Sebastiana

Na obrzeżach Wieliczki ( powiat wielicki, gmina Wieliczka), na tak zwanym „Wzgórzu Lednickim”, stoi niewielki drewniany kościół. Świątynia powstała w latach 1581-1598, prawdopodobnie, jako wotum za uratowanie miasta w czasie epidemii cholery. Miejsce wzniesienia budowli wyznaczono w pobliżu cmentarza, gdzie pochowano ofiary tej epidemii.

Ostatecznym fundatorem kościoła był żupnik krakowski Sebastian Lubomirski, od którego imienia świątynia przyjęła wezwanie. Kościół ten był filią kościoła parafialnego w Wieliczce.

Jest to budowla orientowana, jednonawowa, na planie kwadratu, wzniesiona z drzewa modrzewiowego w konstrukcji zrębowej. Do korpusu, od wschodu, dobudowano wieloboczne prezbiterium. Wnętrza pokrywają sklepienia pozorne a prezbiterium strop.

W XVIII kościół został rozbudowany. Dodano między innymi, sygnaturkę, zakrystię oraz niską wieżę z baniastym hełmem. Wnętrze wzbogacono natomiast o trzy ołtarze i organy.

Niestety w XIX wieku świątynia znacznie podupadła i przez pewien czas była wykorzystywana przez Austriaków jako magazyn.

Na początku XX wieku dokonano gruntownej renowacji świątyni. Pracował przy niej m.in. wybitny artysta Włodzimierz Przerwa -Tetmajer, który wykonał polichromię i odnowił część ołtarzy. Witraże zaprojektował bratanek słynnego malarza Jana Matejki, Stanisław.

Od roku 2013 kościół pełni rolę kościoła parafialnego. Obecnie, po dokonanym kolejnym remoncie, prezentuje się bardzo urokliwie, otoczony starymi drzewami. Z łąki obok kościoła roztacza się malowniczy widok na Wieliczkę.

Z miejscem, gdzie postawiono świątynię wiąże się legenda. Głosi ona, że przed wiekami znajdowała się tutaj pogańska świątynia, poświęcona bogini-dziewicy Ledzie. Stąd nazwa wzgórza- Lednica. 

widok ogólny

zdjęcie archiwalne - zbiory NAC

panorama

widok od prezbiterium

prezbiterium

fasada

fasada - zdjęcie archiwalne - pocztówka

wieża

kopułka wieży

elewacja południowa

widok na elewację północną

elewacja północna

zakrystia

sygnaturka

wnętrze

ołtarz główny

obraz w płtarzu głównym

polichromia stropu prezbiterium

panorama Wieliczki

fragment polichromii ścian prezbiterium

witraż

witraż Matka Boska

chór

polichromia stropu nawy

dekoracja figuralna ściany nawy

fragment dekoracji figuralnej

dekoracja ornamentalna

orzeł na belce tęczowej

chrzcielnica

ambona

figura przy kościele

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.