poniedziałek, 29 czerwca 2015

Wiślica - Dom Długosza

 Obok wiślickiej kolegiaty stoi zabytkowy budynek pochodzący z lat 1464-1467. Jest to, wzniesiona z fundacji Jana Długosza, wikarówka, przeznaczona pierwotnie dla wikariuszy i kanoników kolegiaty.

Budowla powstała w miejscu wcześniejszej wikarówki, która spłonęła około 1450 roku. Jest to piętrowy, ceglany budynek w stylu późnogotyckim, wzniesiony na planie prostokąta. Nakrywa go dwuspadowy dach. Szczyty budynku mają ostrołukowe wnęki. W centralnej wnęce umieszczono herb Długosza. Elewację zdobią dwudzielne okna. Wzdłuż budynku biegnie obszerna sień. W sieni oraz pokojach zachowały się drewniane stropy z resztkami oryginalnej polichromii. W przyziemiu, na jednej ze ścian, znajduje się, prawdopodobnie, wizerunek fundatora wikarówki, Jana Długosza. Piętro budowli zajmuje refektarz.

W latach 30-tych XX wieku przeprowadzono generalny remont budynku, po uszkodzeniach pierwszej wojny światowej. Prace nadzorował znany krakowski architekt Adolf Szyszko- Bohusz. Odtworzono wówczas kamienne portale i obramienia okienne. Ostatni remont budowli miał miejsce w latach 2000-2012.

Prawdopodobnie w tym budynku uczyli się synowie króla Kazimierza Jagiellończyka.

Obecnie w Domu Długosza mieści się plebania oraz Muzeum Regionalne.

widok ogólny
zdjęcie archiwalne
elewacja frontowa
elewacja boczna i brama do ogrodu
elewacja boczna
szczyt z herbem Długosza-Wieniawa
gotycki portal
dwudzielne okno
fragment polichromii
polichromia z postacią Długosza


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.