sobota, 30 maja 2015

Kraków - Teatr Ludowy w Nowej Hucie

Budynek teatru znajdującego się na Osiedlu Teatralnym w Krakowie - Nowej Hucie  został zaprojektowany przez grupę architektów; Janusza i Martę Ingarden oraz Jana Dąbrowskiego.

W pierwotnym założeniu teatr ten miał pełnić funkcję sceny kameralnej dla właściwego teatru, którego monumentalna bryła miała powstać przy południowej stronie Placu Centralnego. Także w czasie budowy nosił nazwę Teatru Kameralnego.

Teatr przy Placu Centralnym nigdy jednak nie powstał i obecny Teatr Ludowy jest do dzisiaj główną sceną teatralną dzielnicy Nowa Huta.

Budynek, wzniesiony w stylu socrealistycznym, nawiązuje swoją stylistyką do całej koncepcji architektonicznej nowohuckiej dzielnicy. Jego projektanci byli także współautorami Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina.

Budynek teatru ma plan prostokąta. Frontowa część jest parterowa a tylna wyższa, mieści scenę. Wejście główne znajduje się za czterokolumnowym, przeszklonym portykiem, zakończonym prostym belkowaniem. Kolumny przypominają kolumny egipskie. Na płaskim dachu, od frontu, umieszczono dwa wieloboczne świetliki, zakończone iglicami a na dachu części wyższej okazały neon z napisem Teatr Ludowy. Pozostałe elewacje ujęte są w pary pilastrów. Pomiędzy nimi znajdują się płytkie wnęki najczęściej z oknami. Na środku każdej z elewacji  bocznych znajduje się czterokolumnowy portyk, podobny do tego przy wejściu głównym. Całość bryły wieńczy silnie profilowany gzyms.

Jak na teatr powstający jako kameralny, budynek ma wiele ciekawych rozwiązań technicznych, m.in. scenę obrotową z zapadnią.

Otwarcie nowej placówki teatralnej miało miejsce dnia 3 grudnia 1955 roku a premierowym spektaklem była sztuka „ Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego.

Ciekawa pamiątką tej premiery są nazwy osiedli w Nowej Hucie – Osiedle Krakowiaków i Osiedle Górali.

Teatr Ludowy jest do dzisiaj ważna sceną teatralną Krakowa i cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jego filiami są: Scena Stolarnia, mieszcząca się na terenie dawnego zaplecza teatru oraz Scena pod Ratuszem w budynku ratusza na Rynku Głównym.

widok ogólny
zdjęcie z lat 60-tych XX wieku - Fotopolska
widok na elewację główną

widok z boku
widok na elewację główna i boczną
elewacja boczna
elewacja główna
elewacja tylna
neon
fragment schodów
kolumny portyku
kapitel kolumny
świetlik
detal dekoracji elewacji
okno z dekoracyjną kratą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.