środa, 30 grudnia 2015

Książ Mały - kościół Narodzenia NMP

Murowany kościół w Książu Małym ( powiat miechowski, gmina Książ Wielki) był wzmiankowany już w XIV wieku. Obecną świątynię wzniesiono na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim. W latach 1565-1583 kościół zamieniono na zbór kalwiński a następnie uległ on dewastacji. Także późniejsze przebudowy zatarły pierwotny charakter budowli. Zwłaszcza przebudowa, która miała miejsce w latach 1870- 1886 zaważyła na obecnym wyglądzie kościoła. Wydłużono wówczas korpus i dobudowano kaplicę. Zmieniono także wygląd elewacji.

Z pierwotnej gotyckiej budowli stosunkowo najlepiej zachowało się gotyckie, wieloboczne prezbiterium ujęte w szkarpy a także ostrołukowe portale.

Wnętrze kościoła, przykryte stropem, posiada wystrój barokowy. Zachowało się także kilka cennych, renesansowych i barokowych epitafiów, w tym najcenniejsze epitafium drewniane z postacią Śmierci i Czasu, wykonane w 1710 roku przez krakowskiego snycerza J. Hankisa. Jest to jedno z dwóch zachowanych w Polsce takich epitafiów.

Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z ok. 1724 roku o konstrukcji słupowej. Dach dzwonnicy, z ośmioboczną wieżyczką - latarnią, jest nowszy.

Kościół otacza murowane ogrodzenie.

widok ogólny
fasada
widok na prezbiterium
prezbiterium
kruchta
portal wejściowy
sygnaturka
wnętrze
portal ostrołukowy
drewniane epitafium
chrzcielnica
epitafium i herb na elewacji
epitafium
herb
dzwonnica
dzwonnica i ogrodzenie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.