środa, 15 kwietnia 2015

Skrzydlna - kościół św. Mikołaja Biskupa

W położonej w malowniczej okolicy, miejscowości Skrzydlna (powiat limanowski, gmina Dobra) znajduje się nieczynny już kościół murowano-drewniany zbudowany w XVI wieku. Jego fundatorem był Prokop Pieniążek, którego kamienny nagrobek znajduje się wewnątrz świątyni.

Początkowo, w XVI wieku, powstało murowane prezbiterium zamknięte ścianą prostą i oszkarpowane na zewnątrz oraz przylegająca do niego od północy murowana zakrystia. W wieku XVIII dobudowano do prezbiterium drewniana nawę w konstrukcji zrębowej. Na końcu, w 1838 roku, wzniesiono od południa drewnianą kaplicę a od zachodu drewnianą wieżę z izbicą, nakrytą baniastym hełmem pierwotnie z gontu a obecnie z blachy. Z blachy wykonany jest także nowy dach świątyni, wymieniony w 2009 roku.

Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu barokowym. Na uwagę zasługuje, wspomniany wyżej, późnorenesansowy, wielokondygnacyjny nagrobek fundatora świątyni, Prokopa Pieniążka, pochodzący z końca XVI wieku. Przedstawia on zmarłego w pozycji leżącej, odzianego w zbroję. Zachowały się także fragmenty polichromii w prezbiterium oraz piękne przyścienne tabernakulum.

Zabytkową świątynię otacza murowane ogrodzenie z przełomu XVIII i XIX wieku z bramą. Zachował się także zabytkowy nagrobek z dawnego przykościelnego cmentarza oraz kilka płyt epitafijnych.

Kościół nie jest już użytkowany. Obecnie trwa w nim remont.

Jeszcze ciekawostka.

Na bramie ogrodzenia kościoła znajduje się informacja o rzadkim gatunku nietoperza, który znalazł schronienie na poddaszu świątyni.

widok ogólny
panorama
widok na prezbiterium
prezbiterium i nowy murek
widok na fasadę i elewację południową
elewacja północna
widok na wieżę
wieża
najstarsza część kościoła
widok na kaplicę
kaplica
izbica wieży
szkarpy prezbiterium
pozostałość ołtarza
nagrobek fundatora kościoła
fragment nagrobka
tablica epitafijna nagrobka
tabernakulum ścienne
polichromia
fragment polichromii
polichromia stropu
portal zakrystii
wnętrze kaplicy
filar
krypta
kropielnica
stary nagrobek
epitafium na ścianie prebiterium
epitafium na zakrystii
drugie epitafium
brama wejściowa
murek kościoła
pozostałości kaplicy w murze
dzwonnica
informacja o nietoperzach





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.