piątek, 10 kwietnia 2015

Sandomierz - ratusz

 Na środku rynku w Sandomierzu ( powiat sandomierski, gmina Sandomierz) stoi jeden z ciekawszych ratuszy w Polsce. Wzniesiono go w roku 1349 w stylu gotyckim.

Ratusz miał początkowo kształt kwadratu zwieńczonego wieloboczną wieżą. Fragment tej budowli stanowi południową część obecnego ratusza. W XV wieku wieżę rozebrano a ratusz rozbudowano od strony północnej. Otrzymał on wówczas formę wydłużonego prostokąta, który w XVI wieku zwieńczono piękną, podzieloną na trzy poziomy, renesansową attyką. Autorstwo attyki przypisuje się włoskiemu artyście Janowi Marii Padovano. Na narożach attyki widnieją głowy przedstawiające cztery stany.

Kolejna rozbudowa ratusza miała miejsce w XVII wieku. Wzbogaciła ona bryłę ratusza o wieloboczną wieżę od strony zachodniej. Wieża, w odróżnieniu do ceglanego korpusu ratusza, została otynkowana. Do wieży przylegają schody prowadzące do sal ratusza. Nakrywa je drewniany daszek arkadowy.

Ratusz był siedzibą rady miejskiej, sądu, więzienia oraz wagi miejskiej. W piwnicach budynku znajdowały się pomieszczenia katowni a przy północno-wschodnim narożniku, w zachowanej do dzisiaj przybudówce, mieściła się latryna.

Na południowej elewacji ratusza znajduje się, pochodzący z 1958 roku, zegar słoneczny wykonany w technice sgraffiti przez Tadeusza Przypkowskiego.

Ratusz w Sandomierzu, podobnie jak kościół Mariacki w Krakowie, ma swój hejnał. Jest on wygrywany codziennie o godzinie 12.

widok ogólny
zdjęcie archiwalne 
najstarsza część ratusza-ściana południowa
ściana wschodnia od strony rynku
narożnik północno-wschodni z latryną
zdjęcie przedwojenne- Fotopolska
elewacja zachodnia
wieża
wieża ze schodami
schody z drewnianym gankiem
renesansowa attyka
fragment attyki
okno
zegar słoneczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.