poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Nowy Korczyn - synagoga

Niedaleko rynku w Nowym Korczynie ( powiat buski, gmina Nowy Korczyn), tuż nad brzegiem Nidy, stoją ruiny synagogi.

Budynek wzniesiono w 1659 roku, a jako budulec wykorzystano kamień i cegłę zakupioną ze zburzonego zamku królewskiego.

Bożnica jest budowlą w stylu klasycystycznym, murowaną, na planie prostokąta, orientowaną.  Od wschodu znajduje się główna sala modlitewna, poprzedzona przedsionkiem. Nad przedsionkiem znajduje się, otwarty na salę modlitewną, babiniec. Pierwotnie salę modlitewną nakrywało sklepienie kolebkowe, później zastąpione drewnianym stropem.
W sali zachował się pierwotny wygląd Aron ha-kodesz, czyli szafy ołtarzowej do przechowywania Tory. Ma ona formę przypominającą portal ujęty w dwie doryckie kolumny. Całość wieńczą tablice dekalogu, podtrzymywane przez parę lwów.

 W 1702 roku, podczas najazdu Szwedów, bożnica uległa całkowitemu zniszczeniu. Odbudowano ją w 1724 roku. W 1885 roku świątynię strawił pożar, ale dziesięć lat później została ponownie odbudowana i jednocześnie zmodyfikowana. Od zachodu dodano do niej przedsionek kolumnowy na wysokim cokole a salę modlitewną i babiniec pokryto sklepieniem pozornym, ozdobionym malowidłami o motywach zwierzęcych. Kolejny raz bożnica została zdewastowana podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu budynek dalej niszczał, pełniąc funkcję magazynu na zboże.

Dopiero w 2012 roku ruiny świątyni zabezpieczono przed dalszym niszczeniem. Całość zabezpieczono i pokryto częściowo drewnianym dachem obitym blachą.

widok ogólny
zdjęcie archiwalne 
elewacja południowa
elewacja wschodnia
elewacja północna
zdjęcie archiwalne - Fotopolska
wejście
przedsionek z kolumnami
wnętrze przedsionka
portal babińca
babiniec
wejście do sali modlitewnej
widok na Aron ha-kodesz
sala modlitewna
Aron ha - kodesz
zwieńczenie Aron ha - kodesz
okna babińca
kolumny
macewa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.