niedziela, 5 kwietnia 2015

Gorysławice - kościół św. Wawrzyńca

Kościół filialny kościoła parafialnego w Wiślicy, znajdujący się w pobliskich Gorysławicach ( powiat buski, gmina Wiślica) jest drugą świątynią postawioną na tym miejscu. Pierwszy kościół, drewniany, pochodził z 1430 roku. Obecna świątynia, tym razem murowana, została zbudowana w 1535 roku z inicjatywy ks. Józefa Daniłowicza i pełniła rolę kościoła parafialnego.

Jest to budowla późnogotycka, orientowana, złożona z nawy i prostokątnego prezbiterium, do którego przylega od północy zakrystia. Pierwotnie nawę nakrywało sklepienie. Obecnie jest to płaski sufit. Oryginalne sklepienie sieciowo-żebrowe nakrywa prezbiterium. Na południowej ścianie prezbiterium zachowały się fragmenty późnogotyckiej polichromii z początku XVI wieku. Wejście z prezbiterium do zakrystii zdobi gotycko-renesansowy portal. 

Budowla jest oszkarpowana i nakryta dachem dwuspadowym z blachy, Dach pierwotny był z gontu. Wystrój wnętrza posiada jest barokowy. We wnętrzu zachowała się oryginalna belka tęczowa z XVI wieku, wycięta w „ośli grzbiet”.

W 1676 roku od zachodu dobudowano do nawy, kaplicę ufundowaną przez Żelazowskich. Kaplica, nakryta kopułą z latarnią, pełni obecnie rolę kruchty.

W 1799 roku kościół częściowo spłonął a wkrótce (1810) świątynia przestała pełnić funkcję kościoła parafialnego. Kościół znacznie ucierpiał w czasie I wojny światowej, ale po wojnie został odrestaurowany.

Przy kościele zachowało się kilka zdewastowanych nagrobków z XIX wieku.


panorama kościoła
widok ogólny
prezbiterium
okna prezbiterium
elewacja północna z zakrystią
prezbiterium z przyporami
widok na kaplicę
kaplica
wejście do kaplicy
portal kaplicy
herb na portalu
brama do kościoła
fragment elewacji południowej
wejście
wnętrze

sklepienie prezbiterium

ołtarz główny

portal do zakrystii

detal portalu

łuk tęczowy 

Grupa Ukrzyżowania

malowana inskrypcja - łuk tęczowy
fragment polichromii
malowana tablica
ambona
napis nad wejściem
epitafium

kopuła kaplicy

epitafia  w kaplicy

detal
kolejny detal

Pasja
zdewastowany nagrobek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.