sobota, 13 kwietnia 2019

Rożnów - pozostałości nieukończonej renesansowej twierdzy

W centrum wsi Rożnów ( powiat nowosądecki, gmina Gródek nad Dunajcem), w pobliżu Jeziora Rożnowskiego znajdują się pozostałości po nieukończonej budowli obronnej z II połowy XVI wieku.

W założeniu fundatora, hetmana Jana Tarnowskiego, miała to być nowoczesna na owe czasy twierdza w typie włoskiego „palazzo in forteca”, mająca skutecznie bronić przed zagrożeniem ze strony Turków.

Z elementów twierdzy powstałych za życia hetmana zachował się jedynie wschodni odcinek w postaci pięciobocznego bastionu - beluardy z ciosanego kamienia, przykrytej kamiennym sklepieniem, brama wjazdowa ( częściowo przebudowana w stylu barokowym) oraz fragment muru kurtynowego i ślady fosy. Ściany beluardy wyposażono w otwory strzelnicze i gzyms z machikułami. W narożnikach bastionu zachowały się rzeźby, w tym herb Leliwa Tarnowskich.

Po śmierci hetmana budowa twierdzy nie była kontynuowana a powstałe już elementy zaczęły popadać w ruinę. W XVII wieku beluarda pełniła funkcję ludwisarni i spichlerza. W XIX wieku znajdowała się w niej gorzelnia i dworskie magazyny.

Obecnie całość jest własnością prywatną, udostępnioną do zwiedzania.

widok ogólny
beluarda
otwory strzelnicze beluardy
herb Leliwa
rzeźba na narożniku beluardy
fragment muru
fragment umocnień
widok na bramę
brama
brama i przybudówka
wnętrze bramy
wejście boczne
fragment nadproża wjazdu bramy
okrągłe okno
okno nad portalem bramy
okładzina 
szyja bramna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.