poniedziałek, 8 kwietnia 2019

Kraków - kościół i klasztor bernardynów

Zaczątek zespołu klasztornego bernardynów w Krakowie, w postaci niewielkiego drewnianego kościoła, powstał u podnóża Wawelu w roku 1453 jako fundacja biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Kościół przeznaczono dla, zreformowanej przez kaznodzieję Jana Kapistrana, gałęzi zakonu franciszkanów, zwaną bernardynami.

Wkrótce po powstaniu tej skromnej świątyni rozpoczęto budowę większego gotyckiego kościoła murowanego oraz zabudowań klasztornych. Budowa trwała do końca wieku XV.

Niestety podczas Potopu całe to założenie uległo zniszczeniu.

Obecny wczesnobarokowy kompleks klasztorny powstał w latach 1659-1680.

Kościół otrzymał formę trójnawowej bazyliki z transeptem i kopułą ( pogrążoną) na skrzyżowaniu naw oraz wydłużonym prezbiterium, zamkniętym ścianą prostą. Nawy poprzedza szeroka fasada pięcioosiowa o trzech kondygnacjach. Flankują ją dwie wieże nakryte barokowymi hełmami z latarniami. Ścianę fasady zdobią wnęki z posągami świętych oraz portal wejściowy.

Przed świątynią rozpościera się obszerny plac, będący dawniej terenem przykościelnego cmentarza. Jedyną pamiątką po cmentarzu jest figura Matki Bożej na kolumnie, stojąca pośrodku placu.

Do wnętrza kościoła prowadzi kruchta, na której ścianach bocznych umieszczono późnorenesansowe ( XVII wiek) nagrobki Stanisława i Zofii Łagowskich.

Wnętrze nawy głównej, transeptu i prezbiterium nakrywają sklepienia kolebkowe z lunetami a nawy boczne, otwarte do nawy głównej półkolistymi arkadami, przykrywają sklepienia krzyżowe.

Wyposażenie kościoła jest głównie barokowe i rokokowe. Duże wrażenie robi kulisowa kompozycja ołtarza głównego i ołtarzy bocznych, powstała w XVIII wieku jako dzieło kilku artystów. Ołtarze zdobią barokowe obrazy w tym dzieła tutejszego zakonnika samouka Franciszka Lekszyckiego ( m.in. obraz Ostatnia Wieczerza w ołtarzu głównym).

Do lewego ramienia transeptu przylega kaplica św. Anny z rzeźbą św. Anny Samotrzeć, wykonaną w warsztacie Wita Stwosza w końcu XV wieku oraz wiszący na ścianie obraz Taniec Śmierci z połowy XVII wieku, często później kopiowany.

Drugą ciekawą kaplicą jest kaplica św. Szymona z Lipnicy z ołtarzem – mauzoleum wykonanym z czarnego marmuru dębnickiego z sarkofagiem ze szczątkami zmarłego w tutejszym klasztorze zakonnika. Ołtarz powstał w XVII wieku. Witraż kaplicy zaprojektował Józef Mehoffer.

Cennym zabytkiem jest także barokowy prospekt organowy wykonany w 1702 roku z organami z XX wieku.

Po południowo-zachodniej stronie kościoła rozciągają się zabudowania klasztorne, piętrowe, wzniesione na planie czworoboku z prostokątnym wirydarzem, czyli dziedzińcem wewnętrznym. Budynkom klasztoru towarzyszy ogród zaprojektowany pierwotnie w formie kwaterowego ogrodu włoskiego.

Z kultem św. Szymona z Lipnicy związana jest, znajdująca się przy budynkach klasztoru, studnia świętego.

widok ogólny
widok ogólny - archiwalne - zdjęcie Muzeum Miasta Krakowa
fragment fasady
posąg świętego na fasadzie
portal wejściowy
jedna z wież
elewacja boczna
latarnia kopuły
wnętrze
wnętrze - archiwalne - Fotopolska
kulisowe ołtarze
ołtarz boczny
kopuła
nawa boczna


sklepienie nawy głównej
obraz Lekszyckiego
ambona
polichromia z XVII wieku
kaplica św. Anny
rzeźba z warsztatu Wita Stwosza
obraz Taniec Śmierci
kaplica św. Szymona z Lipnicy
ołtarz w kaplicy
sarkofag świętego
witraż projektu Mehoffera
organy
fragment prospektu organowego
epitafia
nagrobek S. Łagowskiego
nagrobek Z. Łagowskiej
budynek klasztoru
dziedzińczyk przed furtą
furta
fragment ogrodów
studnia św. Szymona z Lipnicy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.