sobota, 24 marca 2018

Pieskowa Skała - zamek

Na terenie  Ojcowskiego Parku Narodowego, nad doliną Prądnika, we wsi Sułoszowa ( powiat krakowski, gmina Sułoszowa)  wznosi się na wysokiej skale zamek o nazwie Pieskowa Skała. Zamek usytuowany jest przy starym trakcie handlowym prowadzącym z Krakowa na Śląsk.

Warownia ( jeszcze drewniana) w tej miejscowości, ale na wzgórzu Bukowiec, wzmiankowana była  już w 1315 roku. Za jej fundatora uznaje się Henryka Brodatego.

W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wybudował  w jej pobliżu murowany zamek, stanowiący część łańcucha obronnych warowni Szlaku Orlich Gniazd, strzegących zachodnich granic państwa. Zamek składał się z części górnej ( usytuowanej na skale zwanej " Dorotką") oraz z części dolnej ( na terenie obecnego dziedzińca renesansowego zamku).

W 1377 roku Ludwik Węgierski oddał zamek w dzierżawę Piotrowi Szafrańcowi i w rękach tej rodziny pozostawał on do początku XVII wieku. Ród Szafrańców początkowo bardzo majętny z czasem coraz bardziej popadał w długi, głównie z powodu rozrzutnego i awanturniczego trybu życia kolejnych jego pokoleń. Paru przedstawicieli tego rodu trudniło się nawet rozbojem i alchemią.

Mimo skłonności do awanturnictwa i rozrzutności nie zaniedbywano samej warowni. W XV wieku rozbudowano jej system obronny wznosząc, między innymi, dwie baszty od wschodu, w tym jedną z bramą oraz dobudowano skrzydło południowe.

W XVI wieku, gdy właściciele Pieskowej Skały podnieśli swoje znaczenie na dworze królewskim, zamek rozbudowano i przekształcono z gotyckiej budowli w okazałą  rezydencję renesansową. Powstał wówczas wewnętrzny dziedziniec z krużgankami oraz loggia widokowa. Rozbudowano także wschodnie skrzydło i nadbudowano skrzydło południowe wieńcząc je attykami. Założono ogród włoski,staw i zwierzyniec. Z tego okresu pochodzi wiele zachowanych ozdób i detali m.in. maszkarony, portale i herby.

Na początku XVII wieku rezydencja przechodzi na własność Macieja Łubnickiego a w połowie wieku na ród Zebrzydowskich. Zebrzydowscy rozbudowali zamek od wschodu, tworząc otoczone murami i bastionami podgrodzie. Wówczas powstała także barokowa brama z mostem zwodzonym.

Mimo dbałości o obronność zamku został on poddany szwedzkim wojskom w 1655 roku, podczas Potopu.

W kilkanaście lat później zamek przeszedł na własność Wielopolskich, którzy traktowali rezydencję jako zamek myśliwski, organizując w pobliskich lasach polowania. Z czasem zamek uległ zaniedbaniom a następnie został zniszczony przez pożar w 1718 roku. Po pożarze został odremontowany i przebudowany.Oszklono krużganki oraz zabudowano loggię a wieże otrzymały baniaste hełmy.

W połowie XIX wieku zamek przeszedł w ręce rodziny Mieroszewskich. W tym czasie był niszczony przez pożary oraz przez wojska rosyjskie podczas powstania styczniowego. Po tych wydarzeniach ponownie całe założenie przebudowano, tym razem w modnym stylu neogotyckim.

Pod koniec XIX wieku cały kompleks został jednak ponownie mocno zaniedbany. Przed całkowitą dewastacją uratowała go powstała w 1902 roku Spółka Akcyjna, która urządziła w murach zamku ekskluzywny pensjonat. Pensjonat ten działał od roku 1909 do wybuchu II Wojny Światowej.

Po zakończeniu działań wojennych i nacjonalizacji przekazano obiekt w 1950 roku  Ministerstwu Kultury i Sztuki. Przystąpiono wówczas do remontu zamku i przywrócenia mu renesansowej formy. Odkryto między innymi loggię widokową, odtworzono dziedziniec z krużgankami oraz odsłonięto renesansowe detale dekoracyjne.

Obecnie zamek pełni funkcję muzeum wnętrz ( eksponaty pochodzą ze zbiorów wawelskich) oraz centrum wystawienniczego.

Warto też wspomnieć o dwóch ciekawostkach.

Nazwa Pieskowa Skała może pochodzić od niemieckiej nazwy Peskenstein ( skała psia ), która miała sugerować podobieństwo skały, na której wzniesiono zamek do kształtu psa.

Plenery zamkowe były wykorzystywane w wielu polskich filmach, w tym w " Janosiku" i w „Podróży za jeden uśmiech".

widok ogólny
rysunek Z. Vogla
widok na elewację wschodnią
panorama - rys. N. Ordy
panorama zdjęcie archiwalne
elewacja południowa
zamek i ogród
skrzydło północno - wschodnie
baszta gotycka
mury i skały
dziedziniec zewnętrzny
widok na bramę
zamek bez attyki - zdjęcie archiwalne
widok z dziedzińca zewnętrznego
loggia i wieża zegarowa
loggia
zegar
brama na dziedziniec arkadowy
brama  - zdjęcie archiwalne - Fotopolska
sień
widok na dziedziniec arkadowy
dziedziniec arkadowy
maszkaron
portal renesansowy
krużganki
portal barokowy
napis nad oknem
dekoracja
wjazd
brama barokowa
kartusz herbowy nad bramą
mury
fragment murów
palenisko
ogród włoski zimą
ogród włoski
barokowy kartusz herbowy
droga



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.