niedziela, 12 czerwca 2016

Płaza - pałac Starzeńskich

Pierwszy dwór powstał w Płazie ( powiat chrzanowski, gmina Chrzanów) jeszcze w wieku XVI. W XVIII wieku został przebudowany, prawdopodobnie przez rodzinę Szembeków, na rezydencję barokową. Kolejna przebudowa miała miejsce w roku 1832, z inicjatywy Wincentego Szembeka.

Powstał wówczas symetryczny pałac na planie prostokąta, nakryty dachem mansardowym i ozdobiony od frontu arkadowym portykiem z balkonem.

W roku 1898 majątek zakupił Adam Starzeński, z wykształcenia botanik. To z jego inicjatywy dokonano kolejnej przebudowy pałacu. Autorem projektu nowej rezydencji był znany architekt Zygmunt Hendel. Architekt ten projektował także pałace w Kryspinowie, Młoszowej i Krzeszowicach.

Przebudowy dokonano w latach 1900-1901. Stary pałac był bardzo zniszczony i niewygodny do mieszkania. Podwyższono go jedną kondygnację i ozdobiono w środkowym ryzalicie loggią. Alkierze na narożach przekształcono w wieżyczki z cebulastymi hełmami. Pałac nakryto dachem mansardowym.

Park w stylu barokowym zamieniono na park krajobrazowy, chociaż ze starego założenia zachowały się, aleja dojazdowa oraz tarasowy układ parterów rabatowych i fontanna.

Starzeńscy gospodarowali w pałacu do roku 1940, gdy zostali wysiedleni przez Niemców. Po zakończeniu wojny pałac wraz z parkiem stał się siedzibą Technikum Rolniczego a następnie, w roku 1954, przekształcono go w Dom Opieki Społecznej.

Obecnie funkcjonuje tutaj Powiatowy Dom Pomocy Społecznej.

widok ogólny

zdjęcie archiwalne

widok z parku

fasada

ryzalit fasady

arkady ryzalitu

wejście boczne

schody boczne

elewacja tylna

wieżyczka

hełm wieżyczki

okno

fragment parku

brama wjazdowa

herb na bramie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.