wtorek, 7 czerwca 2016

Kraków - kościół św. Benedykta

W Podgórzu, dzielnicy Krakowa, na Wzgórzu Lasoty znajduje się najmniejszy kościół Krakowa.

Budowla wzniesiona została w stylu romańsko-gotyckim i jest prawdopodobnie trzecią świątynią w tym miejscu, a jej nieregularny kształt jest wynikiem przebudów. Obecnie składa się z prezbiterium oraz nawy, podpartych szkarpami. Całość pokrywa dach gontowy z sygnaturką. Wejście do kościółka znajduje się od strony południowej.

Pierwsza świątynia powstała, prawdopodobnie, już na przełomie X i XI wieku i miała kształt rotundy. W końcu XI wieku przebudowano ją i nadano kształt kwadratu. Przypuszcza się, że kościół był wówczas częścią kompleksu, prawdopodobnie obronnego.

W XV i XVI wieku, górna partia budowli została przebudowana w stylu gotyckim ( sklepienie krzyżowe- żebrowe z cegły, dach gontowy) a mury opięto szkarpami.

Nie jest wiadome, komu zawdzięczamy powstanie świątyni. Niektórzy badacze uważają, że uczynili to benedyktyni z Tyńca i dlatego kościół nosi wezwanie św. Benedykta, patrona zakonu. Z czasem kościół, już mocno zaniedbany, przeszedł, między innymi, na własność zakonu św. Ducha. Po zaborach zakon jednak przestał interesować się świątynią i w XIX wieku groziła budowli likwidacja. Możliwość wyburzenia stała się dodatkowo groźna ze względu na bliskość fortu austriackiego, któremu świątynia ograniczała pole ostrzału.

Ostatecznie jednak kościółek przetrwał. Obecnie, po zakończeniu renowacji, jest w bardzo dobrym stanie, choć nie jest na ogół udostępniany.

Świątynia otwierana jest tylko dwa razy w roku. W dzień patrona oraz z okazji tzw. Rękawki, tuż po Wielkanocy.

Z badań archeologicznych wynika, że w pod posadzką kościoła pochowano wiele zwłok, głównie zmarłych dzieci.

widok ogólny
panorama zdjęcie archiwalne
widok na elewację główną

kościół i krzyż
fasada

fasada - archiwalne - Fotopolska
elewacja boczna

widok na elewację boczną
dach i sygnaturka
portal wejściowy
wnętrze
sklepienie
chór
epitafia
epitafium przy wejściu
detal

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.