poniedziałek, 9 lutego 2015

Więckowice - dwór

Majątek w Więckowicach (powiat krakowski, gmina Zabierzów) po rozbiorach został własnością władz austriackich. W 1804 roku zakupił go zamożny krakowski adwokat Kajetan Florkiewicz, który dwa lata później otrzymał tytuł szlachecki ( z herbem Ozdoba) od cesarza Franciszka Józefa I.

Syn Kajetana, Juliusz Florkiewicz, po odziedziczeniu majątków ojca w tym Więckowic, wzniósł tutaj w 1846 roku okazały dwór w stylu neogotyckim oraz założył park. Mimo, że główną siedzibą majątków Juliusza Florkiewicza była Młoszowa to często przebywał on w Więckowicach, urządzając tu wystawne przyjęcia i festyny. W rękach Florkiewiczów majątek pozostawał do końca XIX wieku.

W latach 1896-1898 dwór został przebudowany przez córkę Juliusza, Marię Potocką w stylu eklektycznym. W 1910 roku wnuczka Juliusza sprzedała majątek wraz z dworem rodzinie Skrzyńskich, która gospodarowała w majątku do 1945 roku.

Wzniesiony przez Juliusza Florkiewicza dwór to murowana, wysoko podpiwniczona, parterowa budowla na planie prostokąta. Budynek wieńczy użytkowe poddasze.Od strony południowej bryłę urozmaica wieża a pozostałe elewacje ryzality. Wejście główne, znajdujące się we wschodnim ryzalicie poprzedza portyk z filarami i schodami wachlarzowymi. Okna zdobią dekoracyjne palmety, które widoczne są także w podokapowym fryzie. Dwór posiada wiele elementów neogotyckich takich jak ostrołukowe okna czy okienka strzelnicze. Budynek nakrywa dach mansardowy z dużymi oknami.

Po zakończeniu wojny, budynek przeznaczono na szkołę rolniczą. W 1953 roku utworzono w dworze Dom Pomocy Społecznej, który istnieje do dzisiaj. Zostały w tym celu przejęte także budynki folwarczne i park. W 1999 roku, z powodu złego stanu budynku dworu pensjonariuszy domu opieki przeniesiono do innych budynków. Od tego czasu dwór nie jest użytkowany i niszczeje.

W 2008 roku o zwrot dworu wystąpili spadkobiercy przedwojennych właścicieli.

dwór około 1999 roku
widok obecny dworu
portyk glówny
elewacja ogrodowa
widok z ogrodu na ryzalit
ryzalit ogrodowy z ostrołukowymi oknami
wieża
elewacja boczna
dekoracja okien nad portykiem
motyw orła
fryz z palmetami
dwór i park

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.