wtorek, 29 lipca 2014

Polanka Wielka - kościół św. Mikołaja

Kościół w Polance Wielkiej ( powiat oświęcimski, gmina Polanka Wielka) był po raz pierwszy wzmiankowany, jako  parafialny, w pierwszej połowie XIV wieku.

Obecny, drewniany kościół został wzniesiony około I połowy XVI wieku a następnie został przebudowany w 1658 roku w stylu barokowym przez cieślę Wojciecha.

Mimo, że jest to świątynia drewniana zachował się w prezbiterium fragment murowanej ściany, stanowiącej pozostałość po dawnej zakrystii. Zakrystia pełniła, do czasu przebudowy świątyni 
w XVII wieku, rolę kaplicy.

Świątynia jest orientowana i wzniesiona w konstrukcji zrębowej. Składa się z wielobocznego wydłużonego prezbiterium z przylegającą do niego zakrystią oraz szerszej nawy głównej. Od zachodu nawę poprzedza czteroboczna wieża wzniesiona w 1633 roku, nakryta klasycystycznym hełmem z obeliskowym. Pełni ona także role dzwonnicy. Wieża pierwotnie była wyższa, ale obniżono ją w XVIII wieku. Od zachodu do wieży przylega kruchta. Kościół nakrywa dach dwuspadowy, pierwotnie pokryty gontem a obecnie eternitem.

We wnętrzu znajdują się m.in. rokokowe ołtarze. Na łuku tęczowym zwraca uwagę ekspresyjna rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa z XVII wieku. Jedną ze ścian prezbiterium zdobi zasłona wielkopostna na ołtarz główny ze sceną Ukrzyżowania. Naprzeciwko niej wisi portret w typie sarmackim przedstawiający Marcina Cieńskiego. Do zachowanego wyposażenia należy także klasycystyczna ambona oraz chrzcielnica z tego samego okresu.

Po wybudowaniu w latach 80 – tych XX wieku nowego, murowanego kościoła parafialnego, drewniana świątynia nie jest użytkowana, ale jest otwarta dla zwiedzających.

widok ogólny
widok na prezbiterium
prezbiterium
widok na fasadę
fasada
wejście
widok na wieżę
wieża
zwieńczenie wieży
elewacja południowa
kruchta boczna
mur dawnej zakrystii
okno
podmurówka z daszkiem

wnętrze

ołtarz główny

detal

polichromia stropu prezbiterium

łuk tęczowy z rzeźbą

ołtarz boczny
rokokowy ołtarz boczny
chór

organy

portal do nawy

ambona

kosz ambony

chrzcielnica

konfesjonał

zasłona wielkopostna

portret Marcina Cieńskiego

obraz

baldachim procesyjny z XVII wieku

epitafia

epitafium Cieńskich

epitafium

brama ogrodzenia
fragment ogrodzenia
klamka furtki
składzik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.