sobota, 19 lipca 2014

Czchów- kościół Narodzenia NMP

Obecny, gotycki kościół w Czchowie ( powiat brzeski, gmina Czchów)  został wzniesiony na miejscu kamiennej świątyni romańskiej, której relikty zachowały się w przyziemiu.

Kościół gotycki powstał w dwóch etapach. Przed rokiem 1360 wzniesiono prezbiterium, gdzie w strukturze ściany wschodniej użyto detali romańskich. Znacznie później, około 1450 roku, powstał korpus nawowy. W XV lub XVI wieku dobudowano wieżę, którą następnie w XIX wieku obniżono, w obawie przed zawaleniem. Od północy, przy nawie, dobudowano w XVIII wieku prostokątną kaplicę nakrytą kopułą. Na przełomie XIX i XX wieku świątynia uległa kolejnej przebudowie. Powstała wówczas neogotycka fasada oraz wieżyczka ze schodami prowadzącymi na chór muzyczny.

Świątynia czchowska jest kamienną, zbudowaną z wapienia, jednonawową budowlą, orientowaną, z prezbiterium zamkniętym ścianą prostą. Bryła kościoła opięta jest na narożach szkarpami.

Wewnątrz prezbiterium nakryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym ze wspornikami w formie maszkaronów. Ściany prezbiterium pokrywa gotycka polichromia z XIV wieku.

W kościele znajdują się dwa renesansowe, XVI – wieczne nagrobki. Jeden z nich, wykonany z czerwonego marmuru i piaskowca, przedstawia rycerza i jest wizerunkiem Kaspra Wielogłowskiego. Jego autorstwo przypisywane jest włoskiemu rzeźbiarzowi Hieronimowi Canavesiemu . Naprzeciwko umieszczono, nieco późniejszy, nagrobek żony Kaspra Wielogłowskiego wykonany z piaskowca.

Z wyposażenia wnętrza na uwagę zasługują; gotycka chrzcielnica z 1506 roku, gotyckie ścienne tabernakulum wmontowane we wschodnią ścianę prezbiterium oraz rzeźba Piety z XV wieku umieszczona w ołtarzu bocznym.

Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica.

Jako ciekawostkę warto podać, że w bocznym portalu gotyckim umieszczono metalowe kute drzwi, pochodzące przypuszczalnie z pobliskiego zamku.

Na rynku czchowskim, u stóp figury św. Floriana,  można zobaczyć kamiennego lwa, kolejny fragment świątyni romańskiej, poprzedniczki obecnego kościoła.

widok ogólny

zdjęcie archiwalne

fasada
elewacja południowa
elewacja północna
prezbiterium
detal romański na ścianie prezbiterium
detal romański
kaplica
portal gotycki i drzwi z zamku
wieżyczka ze schodami na chór
wnętrze
wnętrze prezbiterium
polichromia - XIV wiek
fryz na ścianie bocznej prezbiterium
sklepienie krzyżowo-żebrowe
służka
nagrobek Kacpra Wielogłowskiego
postać rycerza
napis na nagrobku w języku polskim
nagrobek zony Wielogłowskiego
fragment postaci kobiety 
gotycka chrzcielnica z herbami
tabernakulum ścienne
ambona
Pieta - rzeźba z XV wieku
epitafium
kropielnica 
zwornik z przedstawieniem kościoła z wieżą
dzwonnica
bramka ogrodzenia

rzeźba romańska z przedstawieniem lwa
rzeźba gryfa z XII wieku - obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.