środa, 4 czerwca 2014

Radocza - kościół Przemienienia Pańskiego

Drewniany kościół w Rakoczy ( powiat wadowicki, gmina Tomice) został wybudowany w 1535 roku, na miejscu wcześniejszego z 1484 roku.

Jest to budowla orientowana z wielobocznym prezbiterium. Prezbiterium poprzedzone jest nawą. Obie te części nakryte są wspólnym dachem. Początkowo kościół był bezwieżowy. Wieża została dostawiona później. Obecna, nakryta strzelistym dachem, pochodzi z początku XX wieku.

Od 1568 roku do 1598 roku był świątynią kalwińską, gdyż ówczesny dziedzic Radoczy był tego wyznania. Świątynia nosiła wówczas wezwanie św. Klemensa. Ponownie, jako świątynia katolicka, został konsekrowany w 1624 roku.

Kościół przechodził kilka renowacji. Pierwszą, poważną w latach 1770-1804 na koszt właścicielki miejscowości Justyny Żarnowieckiej. Następny remont miał miejsce w 1884 roku. 
Na początku XX wieku świątynia została powiększona o kaplicę i zakrystię. Wtedy też wzniesiono wspomnianą wyżej wieżę. Gruntowna restauracja, znacznie zniszczonej już świątyni, została przeprowadzona w latach 1981-1986. Wymieniono wtedy prawie całą konstrukcję pozostawiając ze starej kilka belek. Wzniesiono także nowe fundamenty. Z wcześniejszej budowli pozostała tylko dzwonnica. Przeprowadzona renowacja zachowała jednak architektoniczną strukturę kościoła. 

W czasie tego remontu powstała obok świątyni dzwonnica oraz chór. Całość otoczono stylowym drewnianym ogrodzeniem, który wzbogacono, w latach 90-tych XX wieku, o 34 drewniane kapliczki m.in. Drogi Krzyżowej.

Powtórna konsekracja kościoła miała miejsce w 1999 roku.

Przy kościele zachował się klasycystyczny nagrobek Ignacego Żarnowieckiego z 1837 roku.

widok ogólny

panorama

kościół i schody

widok na fasadę

fasada

widok od prezbiterium

prezbiterium

zwieńczenie wieży

elewacja południowa

kruchta

elewacja północna

krucyfiks

wnętrze

ołtarz główny

detal ołtarza

ołtarz boczny

brama

bramka boczna

zabytkowy nagrobek

herb na nagrobku

kapliczki

jedna z kapliczek

obraz w kapliczce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.