poniedziałek, 31 marca 2014

Piekary - neogotycki pałac

Niedaleko Liszek, w miejscowości Piekary (powiat krakowski, gmina Liszki) znajduje się jedna z najpiękniejszych budowli neogotyckich w Polsce.

Wzniesiona w latach 1857-1865, na zlecenie ówczesnego właściciela Piekar, znanego polityka, Alfreda Milieskiego, rezydencja ma charakter willi. Autorem projektu był znany krakowski architekt Filip Pokutyński. Przy tworzeniu projektu, architekt wykorzystał mury wcześniejszej budowli, z czasów Żeleńskich.

Pałac w Piekarach zaprojektowano we włoskim stylu neogotyckim z elementami neorenesansu. Bryła budynku ma kształt nieregularny. Ożywiona jest ponadto ryzalitami i piękną ośmioboczną wieżą w jednym z narożników. Budowlę wzbogacają tarasy oraz wieńczący całość krenelaż z małymi wieżyczkami.

Plan pałacu był bardzo przemyślany a wykonanie odznacza się dużą starannością.
Również wnętrze pałacu przyciągało uwagę dbałością o detale i bogactwem elementów, poczynając od ozdobnych stropów, wsporników, balustrad, drzwi po wykończenie obramień okien.

Rezydencję otaczał park w stylu romantycznym.

Pałac w Piekarach już u współczesnych wzbudzał zachwyt i nazywany był „ ozdobą okolicy”.

Spadkobiercy Alfreda Milieskiego, w wyniku zadłużenia majątku z powodu prowadzenia rozrzutnego trybu życia, zmuszeni byli go sprzedać w roku 1934 rodzinie Braunów.
Nowi właściciele przeznaczyli pałac na szpital dla nerwowo chorych.

W czasie wojny majątek został przejęty przez okupanta a po wojnie znacjonalizowany. Decyzja o nacjonalizacji mogła być także podyktowana tym, że podejrzewano rodzinę Braunów o kolaborację z Niemcami. Po przejęciu budynku umieszczono w nim szkołę a później inne instytucje, m.in. szpital psychiatryczny.

Powojenni użytkownicy nie dbali o zabytek, który ulegał dewastacji.
W 1995 roku, w kilka lat po opuszczeniu go przez szpital psychiatryczny, pałac wraz z parkiem i budynkami towarzyszącymi został sprzedany przez gminę Liszki w ręce prywatne. Decyzję o sprzedaży obiektu zaskarżyli jednak spadkobiercy rodziny Braunów, przedwojennych właścicieli. W 2001 roku sprzedaż została unieważniona.

Obecnie toczy się proces o odszkodowanie dla prywatnych nabywców posiadłości, których umowa sprzedaży została unieważniona.

Tymczasem pałac wraz z parkiem i zabudowaniami gospodarczymi coraz bardziej niszczeje.


widok ogólny

grafika
zdjęcie z około 2000 roku
panorama
elewacja główna i wejście
elewacja boczna
fragment wejścia bocznego
elewacja z tarasem
taras
krenelaż
wieża
zwieńczenie wieży
spichlerz
pozostałość parku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.