poniedziałek, 6 czerwca 2022

Witów - kościół Świętej Trójcy

W miejscowości Witów koło Koszyc ( powiat proszowicki, gmina Koszyce), na wysokiej skarpie wśród drzew, wznosi się niewielki gotycki kościół z pierwszej połowy XV wieku. Parafia istniała jednak tutaj już w poprzednim stuleciu a w źródłach wzmiankowana jest pierwsza świątynia, zbudowana z cegły. Niektórzy badacze, uważają, że obecny kościół jest adaptacją tej pierwszej świątyni.

 Opisywany kościół to budowla bezwieżowa, ceglana ( obecnie mury ceglane przykrywa tynk), jednonawowa, z węższym prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Do prezbiterium od północy przylega zakrystia. Całość jest oszkarpowana a bryłę wyróżniają bardzo strome dachy dwuspadowe ( pierwotnie z gontowe).

Podczas przebudowy świątyni w XVI wieku powstały wnęki ( blendy) na szczycie zachodniej fasady. W czasie I Wojny Światowej świątynia została uszkodzona. Pamiątką po tym fakcie jest wmurowany w ścianę pocisk i data pod nim. W 1921 roku sylwetka kościoła wzbogaciła się od zachodu o drewniano-murowaną kruchtę- dzwonnicę.

We wnętrzu dominuje wystrój barokowo-rokokowy. Nad prezbiterium rozpięte jest sklepienie krzyżowo-żebrowe a nawę przykrywa strop.

Na ścianach wewnątrz prezbiterium odkryto niedawno  fragmenty dwóch warstw polichromii z XVI wieku o cechach renesansowych.

Z cenniejszych elementów wystroju należy także wymienić gotycką chrzcielnicę z herbem "Topór" fundatora świątyni z rodu Morskich oraz ostrołukowy portal do zakrystii - pochodzący prawdopodobnie z pierwszej świątyni gotyckiej.

W kościele znajdował się także cenny późnogotycki obraz „ Tron Łaski” z początku XVI wieku, ale w 2006 roku przeniesiony został do Muzeum Diecezjalnego w Kielcach. W kościele można zobaczyć kopię obrazu.

widok ogólny
panorama

prezbiterium

szkarpy prezbiterium

kapliczka z Krucyfiksem

Krucyfiks

elewacja południowa

widok na fasadę

fasada

okna i blenda

herb na szkarpie

sygnaturka

okno dzwonnicy

pocisk w ścianie

wnętrze

sklepienie gotyckie prezbiterium

ołtarz główny

ołtarz boczny

fragment odkrytej polichromii

portal gotycki do zakrystii

portal wczesnobarokowy

chór


gotycka chrzcielnica

herb fundatora świątyni

epitafium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.