piątek, 26 lutego 2021

Żywiec - kościół św. Marka i stary cmentarz

Przy ulicy Sienkiewicza w Żywcu ( powiat żywiecki, gmina Żywiec) znajduje się niewielki, murowany kościół z 1885 roku. Świątynia należy obecnie do miejscowej parafii Narodzenia NMP.

Obecna budowla zastąpiła wcześniejszy, drewniany kościół, wzniesiony w XVI wieku jako wotum za ustąpienie zarazy. Wzniesiona została na planie prostokąta z absydą od wschodu i wieżą od zachodu.

 Do wyposażenia świątyni należał niegdyś tryptyk gotycki z XV wieku, z którego dwa zachowane skrzydła przechowywane są dzisiaj w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na wieżyczce świątyni zamontowano barokową drewnianą płaskorzeźbę św. Marka, datowaną na początek XVII wieku.

Kościół otacza nieczynny już cmentarz z grobowcami i nagrobkami, zachowanymi w różnym stanie oraz neogotycką kaplicą grobową księdza Tomasza Czapeli, proboszcza ze Ślemienia,  wystawioną w 1907 roku.

Zwraca uwagę także, usytuowana w pobliżu kaplicy, na postumencie,  rzeźba św. Józefa z Dzieciątkiem, powstała w XVIII wieku.

Przy murze cmentarza istnieje, słabo już czytelna,  zbiorowa mogiła żołnierzy, którzy zginęli w pożarze, w czasie ćwiczeń w pobliskiej Moszczanicy  w 1892 roku.

Cmentarz zamknięto w 1920 roku.

widok ogólny
widok na fasadę

fasada

elewacja boczna

prezbiterium

wnętrze

ołtarz główny

epitafium

pozostałość gotyckiego tryptyku - MN Kraków

cmentarz

 neogotycka kaplica grobowa

fasada kaplicy

okna

figura na postumencie

nagrobki

detale żeliwne

nagrobek nauczyciela

nagrobek dziecka

grobowiec rodzinny

fragment grobowca

zbiorowa mogiła żołnierzy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.