czwartek, 30 stycznia 2014

Chrzanów - kościół św. Mikołaja

Gotycki kościół parafialny w Chrzanowie ( powiat chrzanowski, gmina Chrzanów) powstał w pierwszej połowie  XIV wieku w miejscu wcześniejszego, wzniesionego z drewna.

Jest to budowla jednonawowa z łamanego kamienia wapiennego. Początkowo posiadała prezbiterium zamknięte ścianą prostą i szerszą, krótką nawę. W latach 20-tych XV wieku zmieniono zamknięcie prezbiterium na wieloboczne i wydłużono je. Dobudowano także od zachodu wieżę z przedsionkiem. 

Kolejne przekształcenia miały miejsce w wieku XVI, gdy rodzina Dembińskich, właścicieli miasta, dobudowała do nawy od północy swoją rodową kaplicę. 

Kolejne przebudowy i modernizacje miał miejsce w XVIII wieku ( barokizacja) oraz na początku XX wieku ( modernizm). W czasie tej ostatniej przebudowy powstała nowa nawa oraz kaplica od południa. Zmianom uległ także wygląd wolnostojącej barokowej dzwonnicy.

We wnętrzu z cenniejszych elementów należy wymienić barokowy ołtarz boczny z czarnego marmuru, pochodzący z około 1600 roku, pozyskany z kościoła klasztornego w Czernej.

W ołtarzu głównym znajdują się barokowe figury z jednego z ołtarzy kościoła Mariackiego w Krakowie.

Przed ołtarzem umieszczona została barokowa chrzcielnica z czarnego marmuru dębnickiego oraz manierystyczny świecznik z brązu pochodzący z warsztatu norymberskiego artysty Hansa Fischera.

widok ogólny
widok od prezbiterium

prezbiterium
widok na elewację południową

fragment fasady

kaplica południowa

wnętrze

łuk tęczowy

ołtarz główny

fragment ołtarza głównego

ołtarz boczny

barokowy ołtarz w kaplicy Dembińskich

chrzcielnica

ambona

witraż

obraz

epitafium w kaplicy

dzwonnica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.