wtorek, 1 lutego 2022

Żywiec - Rynek i ratusz

Miasto Żywiec ( powiat żywiecki, gmina Żywiec) już na przełomie XV i XVI wieku było ważnym centrum handlu znajdującym się na skrzyżowaniu szlaków handlowych w kierunku Orawy, Moraw i Krakowa.

Posiadało także przywileje organizowania jarmarków. Handel skoncentrowany był na Rynku, otoczonym głównie drewnianą zabudową.

 

Do początku XVIII wieku trwał okres rozwoju zarówno miasta jak i Rynku. Powstały pierwsze kamienice murowane. Jednak już w pierwszej połowie XVIII wieku na skutek pożarów oraz polityki fiskalnej właścicieli miasta i przemarszów wojsk dokonujących rabunków i zniszczeń, doprowadziły do powolnego upadku miasta i zaniedbania Rynku.

 

Zdołano jednak odbudować spaloną drewnianą  dzwonnicę stojącą przy placu. Tym razem wzniesiono ją z kamienia i w takiej formie zachowała się do dzisiaj.

 

Dopiero pożar w 1857 roku doprowadził do powstania całkowicie kamiennej zabudowy pierzei Rynku. W tym czasie powstał  nowy Ratusz, nawiązujący detalem do synagogi. Na płycie placu umieszczono także posąg św. Floriana.

 

W czasie okupacji niemieckiej mieszkańcy kamienic na Rynku zostali wysiedleni a zwolnione  mieszkania przeznaczono dla urzędników niemieckich.

 

Po wojnie Rynek zmodernizowano. Ostatnia rewitalizacja miała miejsce kilka lat temu.


widok ogólny

pierzeja wschodnia - zdjęcie archiwalne - Fotopolska

panorama

widok na ratusz

ratusz

fragment fasady ratusza

ryzalit

okna

Rynek- widok na dzwonnicę- zdjęcie archiwalne Fotopolska

widok na dzwonnicę

dzwonnica

kamienice pierzei zachodniej

płyta Rynku

dom z wieżą

fontanna z figurą św. Floriana

dekoracja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.