sobota, 19 września 2020

Tabaszowa - kościół św. Mikołaja

Parafia w Tabaszowej ( powiat nowosądecki, gmina Łososina Dolna) została ustanowiona w roku 1989 a jej świątynią został, zrekonstruowany w latach 1980-1982, po przeniesieniu ze wsi Tęgoborze, drewniany barokowy kościół z 1753 roku. W Tęgoborzu wzniesiono nowy, murowany kościół i stary był już nieużytkowany.

 Nowe miejsce, usytuowane nad zakolem Jeziora Rożnowskiego, jest bardzo atrakcyjne widokowo. Ponadto jest ono bezpieczne dla XVIII-wiecznej świątyni, gdyż na starym miejscu, tuż przy brzegu jeziora, była często podtapiana i zagrożona powodziami, w wyniku spiętrzenia wód Dunajca po wzniesieniu zapory w Rożnowie.

 

Jest to budowla o konstrukcji zrębowej, oszalowana i kryta dachem z blachy. Posadowiona na kamiennym fundamencie, posiada jedna nawę i węższe prezbiterium zakończone trójbocznie. Od północy bok prezbiterium zajmuje pomieszczenie zakrystii. Na froncie nawy nadbudowano w XIX wieku niewielką wieżę z baniastym hełmem z latarnią. Na tylnej ścianie prezbiterium namalowano w pierwszej połowie XIX wieku grupę Ukrzyżowania o charakterze ludowym.

 

Wnętrze kościoła nakrywa płaski strop a ściany pokrywa polichromia ornamentalno-figuralna z 1895 roku. Wyposażenie pochodzi z okresu powstania świątyni oraz z XIX wieku. Zwraca uwagę rokokowy ołtarz główny z bramkami, XVIII-wieczna kamienna chrzcielnica z ludową płaskorzeźbą przedstawiającą Chrzest w Jordanie, oraz rokokowa ambona i fotel.

 

Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z XIX- wieku, na planie prostokąta, nakryta dachem dwuspadowym.

widok ogólny

panorama

widok archiwalny w Tęgoborzu - zdjęcie Fotopolska

elewacja południowa

elewacja północna z zakrystią

widok na prezbiterium

prezbiterium

Grupa Ukrzyżowania

obraz

okap i okna

szalunek

wnętrze

strop

ołtarz główny

ołtarz boczny

kamienna chrzcielnica

rokokowa ambona

chór

dzwonnica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.