poniedziałek, 14 września 2020

Żywiec - pałac Habsburgów

W latach 1893-1895 arcyksiążę Albrecht Habsburg zlecił przebudowę, usytuowanych wokół Starego Zamku w Żywcu ( powiat żywiecki, gmina Żywiec) , barokowych oficyn, pochodzących jeszcze z czasów Wielopolskich.

W wyniku tej przebudowy powstała klasycystyczno-neorenesansowa rezydencja pałacowa zaprojektowana przez architekta Karola Pietschke.

Jest to budowla piętrowa o nieregularnej bryle, planem zbliżona do litery T. Jako pierwsze powstało skrzydło południowe z ryzalitem oraz portykiem od strony parku. Kilka lat później, za czasów arcyksięcia Stefana Habsburga,  wzniesiono skrzydło wschodnie oraz skrzydło dostawione do korpusu pod kątem prostym. W skrzydle wschodnim mieściła się okazała sala balowa. W 1906 roku powstało skrzydło zachodnie projektu Karola Stryjeńskiego. Stryjeński oraz inny polski artysta Franciszek Mączyński byli  autorami projektu wystroju wielu wnętrz pałacu. Jedno ze skrzydeł pałacu posiadało szklany dach, pod którym urządzono pokoje gościnne. Przy pałacu znajdowała się także kaplica, zniszczona przez Niemców. Z jej wyposażenia zachował się tylko krzyż.

Najpóźniej zrealizowano monumentalną elewację z dwoma bocznymi balkonami, zwieńczoną tympanonem z herbem Habsburgów.

Po zakończeniu wojny i upaństwowieniu majątku Habsburgów w pałacu mieścił się, do roku 2013, Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych.Po przeniesieniu szkoły o zwrot pałacu upomnieli się spadkobiercy przedwojennych właścicieli.

Habsburgowie po wojnie odwiedzili Żywiec a od roku 2003 roku do swojej śmierci, w wydzielonym mieszkaniu w pałacu, zamieszkiwała córka Stefana Habsburga, Krystyna.

Pałac otacza zabytkowy park przekomponowany  na przełomie XIX i XX wieku w duchu angielskiego parku krajobrazowego. Na parkowej wyspie umieszczono Domek Chiński pochodzący z XVIII wieku. W latach 30-tych ubiegłego wieku park wzbogacono o m.in. kamienne mostki nad kanałami.

Jedną z atrakcji  parku jest od 2012 roku, usytuowana niedaleko Parku Miniatur,  kamienna ławeczka z naturalnej wielkości postacią żony księcia Stefana Habsburga, księżnej Alicji. Postać siedzącej księżnej wykonana została z brązu. 


widok ogólny
panorama
zdjęcie Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
ryzalit frontowy
elewacja frontowa
okna ryzalitu
herb Habsburgów
widok od ogrodu - zdjęcie archiwalne
elewacja ogrodowa
elewacja ogrodowa - zdjęcie archiwalne
ryzalit ogrodowy
ryzalit ogrodowy - zbiory NAC
kolumny ryzalitu
fragment elewacji bocznej
okna
polichromia
balkon
kolumna
detal kolumny
dziedziniec i dawna kaplica - zbiory NAC
krzyż z kaplicy
biblioteka - zdjęcie archiwalne - zbiory NAC
salon - zdjęcie archiwalne NAC

tablica pamiątkowa

park
Pawilon Chiński
widok archiwalny


dach Pawilonu Chińskiego
kanał w parku
mostek
ławeczka księżnej Alicji
księżna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.