wtorek, 21 lipca 2020

Gnojnik - kościół św. Marcina

Fundatorem gotyckiego, murowanego kościoła w Gnojniku ( powiat brzeski, gmina Gnojnik) był Marek Żegota, ówczesny właściciel miejscowości, kanonik krakowski i kustosz kolegiaty sandomierskiej. Świątynia wzniesiona została w 1380 roku a konsekrowana dwa lata później.

Jest to budowla o charakterze obronnym, murowana z kamienia i otynkowana. Posiada jedną nawę, krótkie, trójbocznie zakończone prezbiterium z zakrystią oraz wieżę od zachodu. Na zewnątrz bryła kościoła opięta jest szkarpami  a w górnej partii ścian widoczne są liczne otwory strzelnicze. 

W latach 1575-1617 świątynię przejęli arianie i zamienili m.in. na spichlerz. 

Po odzyskaniu przez katolików została wyremontowana. Na początku XX wieku dokonano jej przebudowy w duchu neogotyku. Nadbudowano wówczas wieżę, przebudowano dachy oraz wzniesiono wieżyczkę na sygnaturkę. W 1963 roku dodano do nawy, od południa, murowana kruchtę.

Z okresu gotyku zachowało się między innymi sklepienie krzyżowo-żebrowe prezbiterium,  kamienne, ścienne tabernakulum w prezbiterium oraz ostrołukowy portal od południa ozdobiony pinaklami i maswerkami.

Wyposażenie wnętrza świątyni pochodzi z epoki baroku i rokoka a polichromia z z przełomu XIX/XX wieku oraz z roku 1963. Na uwagę zasługuje polichromowana drewniana balustrada chóru, rokokowa ambona oraz epitafia.

Ciekawym elementem są stacje Drogi Krzyżowej, powstałe w XIX wieku a umieszczone na zewnętrznych ścianach kościoła. Mają one postać prostokątnych nisz zamykanych drewnianymi drzwiczkami.

widok ogólny
panorama
kościół wśród drzew
zdjęcie archiwalne - Katalog Zabytków Sztuki w Polsce t.1
prezbiterium
szkarpy
dawne okno gotyckie
Ogrojec przy prezbiterium
elewacja południowa
elewacja północna
widok na wieżę
wieża
okna wieży
otwory strzelnicze
kruchta południowa
portal wejściowy
figurka w fasadzie
epitafium
detal
wnęka dawnej stacji Drogi Krzyżowej
gotyckie tabernakulum- zdjęcie Katalog Zabytków Sztuki w Polsce t.1



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.