poniedziałek, 6 lipca 2020

Radziszów- dwór Dzieduszycich

Majątek w Radziszowie, jako tzw. klucz radziszowski, przeszedł na własność rodziny Dzieduszyckich w ramach odszkodowań od rządu austriackiego około 1790 roku.

Na początku XIX wieku, Ludwika Dzieduszycka wzniosła w Radziszowie dwór w stylu późnoklasycystycznym. Projekt dworu przypisywany jest jezuicie Sebastianowi Sierakowskiemu.

Jest to budynek dwukondygnacyjny, wzniesiony na planie prostokąta, nakryty czterospadowym dachem. Pierwotnie otaczał go park krajobrazowy oraz ogrody kwiatowe.

W 1826 roku wybuchł w dworze pożar, który zniszczył budynek.
Po odbudowie, został w późniejszych latach wzbogacony od strony południowej w dwukondygnacyjny taras. Taras ten rozebrano na początku XX wieku.

W 1877 roku dwór został sprzedany rodzinie Orzechowskich a następnie jeszcze kilka razy zmieniał właściciela.

W 1909 roku dwór zakupiła gmina Radziszów z przeznaczeniem go na szkołę. I taką funkcję, z niewielkimi przerwami, obiekt pełnił do roku 1997.
Po tym roku został opuszczony i niszczał.

W latach 2007-2013 została przeprowadzona gruntowna restauracja zabytku. Było to możliwe m.in. dzięki działaniom Stowarzyszenia " Nasz Radziszów", Gminy Skawina oraz wsparciu finansowemu pozyskanemu z Unii Europejskiej. Bryłę budynku przywrócono do stanu z XIX wieku, a więc z dwukondygnacyjnym tarasem ogrodowym. 

We wnętrzu dworu odnowiono liczne XIX - wieczne polichromie, detale sztukatorskie i ozdobne gzymsy. W piwnicy zachował się portal z piaskowca, prawdopodobnie jeszcze z poprzedniej budowli, gdyż obecne piwnice są starsze niż istniejący dwór.

Dwór radziszowski ocalał w czasie rabacji galicyjskiej w 1846 roku, dzięki postawie mieszkańców Radziszowa. Obronili oni rodzinę Dzieduszyckich przed chłopami z Woli Radziszowskiej. Podobno po tym wydarzeniu antagonizm pomiędzy mieszkańcami Radziszowa i Woli Radziszowskiej utrzymywał się jeszcze przez kilkadziesiąt lat.

widok ogólny
widok od wjazdu
fasada frontowa
elewacja ogrodowa
taras 
taras i filary
klatka schodowa tarasu
dekoracja nad wejściem
okno
motyw zdobniczy
klatka schodowa sieni
klatka schodowa
sala balowa
jedna z sal
fragment oryginalnej polichromii
piwnice
stary portal
ogród

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.