poniedziałek, 1 czerwca 2020

Jasień - kościół Wniebowzięcia NMP

Gotycki murowany kościół w Jasieniu ( powiat brzeski, gmina Brzesko) zawdzięcza swoje istnienie fundacji Spytka z Melsztyna w roku 1436.

Budowla składa się z dwóch zasadniczych członów; prostokątnego prezbiterium nakrytego sklepieniem krzyżowo-żebrowym z herbem fundatora oraz szerszej, również prostokątnej, nawy nakrytej drewnianym sufitem. Od południa do nawy przylega kruchta a do prezbiterium od północy zakrystia. Bryłę kościoła opinają uskokowe szkarpy a całość nakrywają dwuspadowe dachy kryte dachówką. W jednym z ostrołukowych okien ( zamurowanym) zachował się gotycki maswerk.

Wnętrze świątyni pokrywa polichromia z 1925 roku. Do cenniejszych elementów wyposażenia należą stare gotyckie drzwi z okuciami pochodzące z XV wieku oraz gotycki krucyfiks na belce tęczowej. Na uwagę zasługują także barokowe ołtarze boczne oraz kamienna chrzcielnica z XVIII wieku, ustawiona na płycie nagrobnej. We wnętrzu można także zobaczyć kamienną tablicę z inskrypcjami z 1626 roku oraz płytę nagrobną z 1810 roku, odsłonięta niedawno spod warstwy tynku. W zakrystii zachował się  lawaterz z herbem a na ścianie prezbiterium pozostałości gotyckiego tabernakulum ściennego ( wnęka).

Inna płyta nagrobna, datowana na rok 1672, wykonana została z piaskowca i znajduje się na zewnętrznej ścianie nawy kościoła. Jest to płyta nagrobna Otfinowskich a zdobi ją herb Gryf oraz napis w języku łacińskim.

Przy kościele znajduje się kamienna, wolnostojąca, dzwonnica z XVIII lub XIX wieku.

widok ogólny
panorama

prezbiterium

krucyfiks na ścianie prezbiterium

fasada

elewacja boczna

kruchta

gotyckie okucia drzwi

okno

sygnaturka

płyta epitafijna

detal płyty

wnętrze

ołtarz główny

ołtarz boczny

sklepienie gotyckie w prezbiterium

zwornik z herbem

służka

wnęka po tabernakulum ściennym

portal do zakrystii

chrzcielnica

płyta nagrobna pod chrzcielnicą

lawaterz

lawaterz - detal 

gotycki krucyfiks i fragment polichromii

widok na chór

balustrada chóru

zacheuszek

epitafium

brama

dzwonnica

dzwony

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.