środa, 27 maja 2020

Kraków Dębniki - pałac Lasockich

Pierwotnie na miejscu obecnego pałacu stała niewielka parterowa willa w stylu klasycystycznym. Pod koniec lat 70 – tych XIX wieku teren ten wraz z willą zakupił Bronisław Lasocki. Jego syn Czesław Lasocki w kilkanaście lat później, po otrzymaniu majątku od ojca, przekształcił willę w eklektyczny pałac.

Jednak już po 1910 roku spadkobiercy Czesława sprzedali majątek w Dębnikach wraz z pałacem gminie Kraków za milion koron. Gmina najpierw oddała zakupiony teren i budynek pałacu w dzierżawę a później część terenu sprzedano. Pałac przeznaczono na Zakład Wychowawczy dla Nieletnich Chłopców, powadzony przez braci Albertynów.
Zakład działał do wybuchu II Wojny Światowej.

Po wojnie budynek przejęło częściowo Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni, które działało w nim do 1980 roku. Od tej pory pozostawał opuszczony i niszczał. Zdewastowany budynek zakupiło w 1993 roku przedsiębiorstwo Skanska- oddział Hydrotest. Firma odnowiła budynek  i przeznaczyła na swoje potrzeby. Obecnie ponownie nie jest użytkowany.

Pałac ma bardzo urozmaiconą i malowniczą bryłę z wieżą widokową, tarasami i galeriami. Całość utrzymana jest w duchu klasycyzmu zmieszanego z renesansem.

Wokół pałacu rozciąga się, zrewitalizowany w ostatnim czasie, park miejski, który powstał na terenie dawnych ogrodów Lasockich.

widok ogólny

panorama - zbiory NAC

panorama od strony parku

elewacja frontowa
portyk frontowy - zbiory NAC
portyk frontowy




herb
okna i posąg

okno
elewacja ogrodowa
fragment elewacji ogrodowej

ganek i taras

taras boczny
skrzydło z wieżą

wieża

widok na wieżę - zbiory NAC
 
zwieńczenie wieży
park

mostek

bramka ogrodzenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.