niedziela, 2 lutego 2020

Książnice Wielkie - kościół Wniebowzięcia NMP

W latach 1673-1680 wzniesiono w Książnicach Wielkich ( powiat proszowicki, gmina Koszyce)  nową barokową świątynię murowaną na miejscu starszego, drewnianego kościoła z XV wieku. Powstało wówczas od wschodu prezbiterium z półkolistą absydą oraz od północy prostokątna kaplica MB Loretańskiej.

W 1733 roku dostawiono od południa późnobarokową kaplicę Niepokalanego Poczęcia NMP z eliptyczną kopułą. Następnie, w 1864 roku powstał korpus nawowy. W ten sposób, w wyniku rozbudowy, plan kościoła otrzymał formę krzyża łacińskiego z kaplicami otwartymi do nawy arkadami.

Najcenniejszym elementem wyposażenia świątyni jest, umieszczony w ołtarzu głównym, późnogotycki poliptyk z 1491 roku wykonany przez uczniów Wita Stwosza oraz artysty  Michała z Działdowa. Poliptyk wzorowany jest na krakowskim Ołtarzu Mariackim a jego fundatorem był proboszcz tutejszej parafii Mikołaj z Koprzywnicy. W centralnej, rzeźbionej, części ołtarza przedstawione jest Zaśnięcie NMP a wyżej Jej Wniebowzięcie. Boczne, malowane skrzydła ukazują sceny z życia Chrystusa i Marii.

Z fundacji tegoż proboszcza zachował się także krucyfiks gotycki oraz rzeźby na belce tęczowej.

widok ogólny
fasada
posąg na fasadzie
elewacja południowa
elewacja północna
sklepienie prezbiterium
belka tęczowa
widok na poliptyk gotycki
poliptyk
ambona
zabytkowe epitafium


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.