czwartek, 23 stycznia 2020

Zakopane - kościół MB Częstochowskiej

Niewielki, drewniany kościół przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem ( powiat tatrzański, gmina Zakopane) nazywany jest „ starym kościółkiem” a został wzniesiony w latach 1845-1847 przez miejscowych górali, dzięki fundacji ówczesnych właścicieli Zakopanego, rodziny Homolacsów. Pierwotnie ( do lat 30-tych XX wieku) jego patronem by św. Klemens.

Była to budowla jednonawowa, usytuowana na kamiennej podmurówce, z trójbocznym prezbiterium, do którego przylegała zakrystia. W latach 1850-1851 dostawiono od południa wieżę o konstrukcji słupowej oraz wydłużono nawę. Wieżę poprzedzono kruchtą. Dach świątyni pokryty jest gontem i zwieńczony sygnaturką.

Wnętrze, kryte stropem, zdobią ołtarze z II połowy XIX wieku, autorstwa miejscowego rzeźbiarza z Gliczarowa, oraz ludowe malowidła i rzeźby, w tym piękna ambona z XIX wieku.

W pobliżu kościoła stoi murowana kaplica z 1810 roku, najstarsza budowla sakralna Zakopanego. Kaplica nakryta jest dachem gontowym a autorem jej wystroju był znany artysta Antoni Kenar ( po 1947 roku).

Do kościoła przylega najsławniejszy cmentarz miasta zwany na "Pęksowym Brzysku", gdzie pochowanych jest wiele znanych osób, m.in. pisarz Kornel Makuszyński.

Jako ciekawostkę warto dodać, że od 2005 roku w świątyni odprawiane jest bożonarodzeniowe nabożeństwa prawosławne.

widok ogólny
zdjęcie archiwalne - Muz. Tatrz.
panorama
elewacja wschodnia
widok od prezbiterium
widok od prezbiterium - archiwalne - Muz. Tatrz.
fasada
okno
wnętrze
kaplica - zdjęcie Fotopolska
kaplica zdjęcie archiwalne - Muz. Etnograficzne Krakowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.