poniedziałek, 30 września 2019

Bartne - cerkiew grekokatolicka śś. Kosmy i Damiana

Najcenniejszym zabytkiem dawnej łemkowskiej wsi Bartne ( powiat gorlicki, gmina Sękowa) jest, nieczynna już dzisiaj, cerkiew drewniana z 1842 roku. Świątynia została wzniesiona z drewna jodłowego na miejscu starszej budowli, ale zachowała się wieża, pochodząca prawdopodobnie z końca XVIII wieku.

Jest to typowa cerkiew w typie zachodnio-łemkowskim, orientowana, trójdzielna, z nawą i prezbiterium nakrytymi dachami namiotowymi łamanymi a nad babińcem dachem dwuspadowym. Prezbiterium jest mniejsze od nawy i zakończone ścianą prostą. Przylega do niego od północy zakrystia. Wieżę otacza zachata i wieńczy pozorna izbica oraz kopulasty hełm.

We wnętrzu krytym stropem zwraca uwagę barokowy ikonostas z XVIII wieku oraz rokokowy ołtarz. W cerkwi przechowywane m.in. są elementy z innych, nieistniejących już świątyń ( np. malowane odrzwia z cerkwi w Nieznajomej), cenne ikony oraz wyroby miejscowych kamieniarzy, ponieważ wieś była dawniej stolicą łemkowskiego kamieniarstwa, znanego już od XVII wieku.

Świątynię otacza zrekonstruowane drewniane ogrodzenie kryte gontem z bramką z daszkiem i baniastym hełmem. W XIX wieku funkcję ogrodzenia pełnił kamienny murek.

Obiektowi towarzyszy kamienny spichlerz plebański z XIX wieku.

Cerkiew funkcjonowała do czasów wysiedlenia łemków w 1947 roku, obecnie pełni funkcje muzeum.


widok ogólny
cerkiew i bramka ogrodzenia
panorama
prezbiterium
widok na elewację północną
elewacja północna
elewacja południowa
wejście
wieża
widok na wieżę
izbica wieży
okno
wieżyczki dachów
krzyż
spichlerz plebański

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.