niedziela, 7 lipca 2019

Przydonica - kościół Matki Boskiej Różańcowej

Jeden z najciekawszych drewnianych kościołów późnogotyckich Małopolski znajduje się w miejscowości Przydonica ( powiat nowosądecki, gmina Gródek nad Dunajcem).

Świątynia została wzniesiona w 1527 roku w konstrukcji zrębowej jako budowla bezwieżowa przez cieślę Pawła, na miejscu starszego kościoła z XIV wieku. Posiadała początkowo wielobocznie zamknięte prezbiterium z zakrystią oraz szerszą nawę, nakryte wspólnym dachem gontowym. W XVIII wieku bryłę kościoła wzbogacono od zachodu o wieżę z przedsionkiem zwieńczoną barokowym hełmem. Wzdłuż ścian nawy i prezbiterium, w połowie wysokości, biegnie wąski okap gontowy. Okna z nadokiennikami o gotyckim wykroju w „ośli grzbiet” znajdują się tylko po stronie południowej.


Wnętrze świątyni nakrywa strop z drewnianymi z kasetonami z malowanymi rozetami.

Z gotyckich elementów zwracają uwagę portale. Jeden z nich, ostrołukowy, prowadzący do nawy od zachodu posiada kartusze z herbami oraz dekorację roślinną. Drugi portal, południowy, zamknięty jest trójliściem a ostatni, nadokiennikami wykroju „ w ośli grzbiet” znajduje się przy zakrystii.

Gotycki jest także łuk tęczowy z Grupą Ukrzyżowania z XVI wieku. W prezbiterium zachowała się manierystyczna polichromia figuralna z około 1598 roku, ufundowana przez ród Ostrogskich.

W ołtarzu głównym umieszczono obraz barokowy Matki Boskiej z Dzieciątkiem-tzw „ Pocieszenia „ z XVII wieku, darowany, według tradycji, przez króla Jana III Sobieskiego po zwycięstwie wiedeńskim.

Jednym z cenniejszych elementów wyposażenia jest malowany tryptyk z połowy XV wieku, który wyszedł spod ręki malarzy cechowych oraz tryptyk gotycko-renesansowy z XVI wieku. Oba tryptyki pełnią funkcje ołtarzy bocznych.

Z pozostałych detali zwraca uwagę kamienna chrzcielnica z renesansowa podstawą  oraz umieszczona na zewnątrz kamienna kropielnica gotycka  z XVI wieku.

Przy kościele, za kamiennym ogrodzeniem, stoi murowano-drewniany spichlerz z XIX wieku.


widok ogólny
panorama
zdjęcie archiwalne - Katalog Zabytków Sztuki w Polsce t.1
elewacja południowa
elewacja północna
widok na fasadę
fasada
prezbiterium
wieża
zwieńczenie wieży
wejście
fragment wnętrza
portal do zakrystii
gotycki portal trójlistny
strop
polichromia prezbiterium
belka tęczowa
chór
tryptyk gotycki
chrzcielnica renesansowa
chrzcielnica gotycka
kropielnica
spichlerz
okno spichlerza




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.