poniedziałek, 22 lipca 2019

Imbramowice - stary cmentarz

Stary cmentarz katolicki w Imbramowicach ( powiat olkuski, gmina Trzyciąż) został założony na początku XIX wieku jako miejsce pochówku zmarłych parafii św. Benedykta. Na cmentarz prowadzi klasycystyczna murowana brama z 1848 roku, ozdobiona półkolumnami i boniowaniem. Brama zawiera w sobie zdewastowaną dawną kaplicę pogrzebową.

Najstarszym zachowanym nagrobkiem jest mogiła zmarłej w 1851 roku Józefiny Frej, guwernantki z dawnej szkoły klasztornej norbertanek z pobliskiego klasztoru.

Zniszczenia II wojny światowej, gdy wojska radzieckie urządziły na cmentarzu zagrodę dla bydła, spowodowały, że wiele starych nagrobków i mogił zostało zniszczonych lub uszkodzonych.

Na cmentarzu uwagę zwraca, ogrodzona metalowymi słupkami połączonymi łańcuchem, mogiła 41 powstańców styczniowych, którzy zginęli w tzw. bitwie pod Imbramowicami 15 sierpnia 1863 roku. Warto dodać, że ziemia z tej mogiły została złożona na Kopcu Piłsudskiego w Krakowie podczas jego sypania w 1935 roku.

Wśród ofiar bitwy był także dzierżawca majątku w Glanowie Leon Rutkowski, który jest pochowany obok w grobie rodzinnym.

Po jego śmierci dwór przeszedł na własność pochodzącej ze Słowacji rodziny Novaków. Rodzina ta to dzisiaj jest właścicielem dworu a cmentarz jest rodzinną nekropolią. Z tej rodziny pochowano tutaj m.in. Zygmunta Novaka, architekta krajobrazu, inicjatora powstania Jurajskiego Parku Krajobrazowego oraz przedwojennego posła na sejm Tadeusz Novaka.

Obecnie, po założeniu nowego cmentarza, pochówki na starej nekropolii są organizowane rzadko.

widok ogólny

cmentarz-nagrobki

widok na bramę

brama

brama-wejście

brama-detal

tablica na bramie

dawna aleja

zniszczona część cmentarza

mogiła powstańców 1863 r.

tablica na mogile
najstarszy nagrobek na cmentarzu- zdjęcie Włochu - Fotopolska
stary grobowiec

grobowiec prof. Novaka

nagrobek z kolumną

stary krzyż

zniszczony grobowiec

trzy grobowce

mogiła dziecka

skromny nagrobek

figura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.