środa, 27 lutego 2019

Kraków kościół św. Augustyna i klasztor norbertanek

Kościół i klasztor na krakowskim Zwierzyńcu zostały wzniesione w II połowie XII wieku dla sprowadzonych tutaj z Czech, przez rycerza Jaksę Gryfitę z Miechowa, norbertanek.

Założenie klasztorne, początkowo drewniane, spłonęło podczas najazdu Tatarów w 1241 roku i zostało przez zakonnice opuszczone.

W czasie kolejnej odbudowy, w kilkanaście lat po najeździe tatarskim, obok budynków drewnianych powstały także budynki murowane. Z tego okresu zachował się późnoromański portal i fragmenty fryzu arkadkowego na elewacji północnej.

Obecna barokowa  bryła klasztoru i kościoła jest wynikiem przebudowy kompleksu, która miała miejsce na przełomie XVI i XVII wieku. Autorami tej przebudowy byli artyści włoscy, w tym znany architekt królewski Jan Trevano. Jednak wkrótce klasztor wraz z kościołem ponownie zostały zniszczone, tym razem przez wojska szwedzkie w czasie Potopu. Szybko jednak całość została odbudowana.

Kościół składa się z jednej nawy nakrytej sklepieniem krzyżowo-żebrowym oraz prosto zakończonego, węższego prezbiterium. W XVIII wieku otrzymało ono jednorodny wystrój klasycystyczny z dekoracją stiukową i kolumnadą w prezbiterium.

Wokół dziedzińca przy kościele zgrupowane są budynki klasztorne z różnych okresów. Całość otaczają fortyfikacje z XVII wieku z wieżą i basztami ( nie miały one jednak charakteru obronnego).

Z klasztorem związany jest jeden z najstarszych zwyczajów wielkanocnych. Co roku w Poniedziałek Wielkanocny  odbywa się tutaj tradycyjny odpust zwany Emaus a w oktawę Bożego Ciała wyrusza spod klasztoru na Rynek słynny Lajkonik ubrany w strój zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego.


widok ogólny
panorama
zdjęcie archiwalne- Fotopolska
widok na kościół
wieża
szczyt prezbiterium
prezbiterium
romański portal
kolumienki portalu
wnętrze kościoła
sklepienie
kolumnada prezbiterium
widok na nawę i prezbiterium
ambona
ołtarz bł. Bronisławy
ozdobna krata
epitafium
posągi
brama na dziedziniec
dziedziniec wewnętrzny
mury z attyką
mury klasztoru
zabudowania klasztoru

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.