niedziela, 13 maja 2018

Muszynka - cerkiew św. Jana Ewangelisty

Cerkiew grekokatolicka ( łemkowska)  w Muszynce ( powiat nowosądecki, gmina Krynica-Zdrój) została wzniesiona, prawdopodobnie, w XVIII wieku, chociaż tradycja umiejscawia jej powstanie w wieku XVII. Jej obecny wygląd zawdzięczamy jednak przebudowie, która miała miejsce w XIX wieku.

Świątynia jest drewniana,  w typie północno- zachodnim, trójdzielna z prezbiterium zamkniętym wielobocznie, szerszą wydłużoną  nawą oraz babińcem, nad którym wznosi się wieża o konstrukcji słupowej z wysoką zachatą ( część dolna), zwieńczona izbicą z półkolistymi okienkami. Do prezbiterium, od strony północnej, przylega niewielka zakrystia a babiniec poprzedzony jest przedsionkiem. Każda z części świątyni przykryta jest osobnymi, krytymi  blachą dachami z kopulastymi hełmami.

Wnętrze cerkwi nakryte jest pozornym sklepieniem zwierciadlanym ( nawa i prezbiterium). We wnętrzu zwraca uwagę kompletny ikonostas z XVIII wieku, do którego, po obu stronach, przylegają ołtarze boczne. Górny rząd ikonostasu wypełniają przedstawienia Proroków w całej postaci, co jest rzadkością, zwykle są to medaliony z głowami. Ściany i sklepienie cerkwi pokryte są dobrze zachowaną polichromią z przełomu XIX i  XX wieku. Do ciekawszych elementów wyposażenia należy ambona z XVIII wieku z postaciami Ojców Kościoła.

Jako ciekawostkę warto podać, że jeden z obrazów w  ołtarzu bocznym ( św. Barbara) został, według legendy, podarowany przez konfederatów barskich.

Inna ciekawostką jest fakt, że dzwon zawieszony na wieży w 1922 roku jest darem amerykańskich łemków ze Stanów Zjednoczonych  i był odlany w Detroit.

Po akcji „ Wisła" cerkiew została przejęta przez kościół katolicki i obecnie jest świątynią filialną.

widok ogólny
panorama
zdjęcie archiwalne - Fotopolska
prezbiterium i zakrystia
wieża
izbica wieży z okienkami
elewacja południowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.