wtorek, 3 kwietnia 2018

Zakopane - Harenda - muzeum Kasprowicza i mauzoleum

Na trasie między Zakopanem a Poroninem, na stromym zboczu Gubałówki, przy potoku Zakopianka, znajduje się interesujące muzeum poety Jana Kasprowicza. Muzeum mieści się w drewnianej willi o nazwie Harenda ( gospoda) , wybudowanej na wzór góralskiej chaty.

Drewniana willa powstała w 1920 roku z inicjatywy miejscowego górala Jana Fudały i miała pierwotnie pełnić rolę pensjonatu. Wkrótce jednak została sprzedana angielskiej malarce Winnifred Cooper. W 1924 roku odkupił ją od malarki, za honorarium z tłumaczeń dzieł Szekspira, znany polski poeta Jan Kasprowicz i wprowadził się tutaj z żoną Marią ( Marusia) oraz z teściową i siostrą żony.

Jan Kasprowicz, krytyk literacki, tłumacz, a przede wszystkim uznany poeta, przedstawiciel Młodej Polski, cieszył się tym miejscem bardzo krótko, ponieważ zmarł w sierpniu 1926 roku.

Wejście do willi prowadzi przez werandę, z której można podziwiać rozległą panoramę Tatr. Jest to dom wolnostojący, parterowy, na kamiennej podmurówce,  z kilkoma izbami ( sień, salonik, sypialnia, gabinet, biblioteka, kuchnia ) oraz użytkowym poddaszem. Całość nakrywa dach gontowy.

Zarówno za życia poety jak i po jego śmierci Harenda, dzięki aktywności  Marii Kasprowiczowej,  była znanym ośrodkiem życia kulturalnego Zakopanego.

W 1950 roku trzy pomieszczenia willi zostały przekazane przez Marię Kasprowiczową na muzeum poświęcone jej mężowi i do 1968 roku Marusia była jego kustoszem. Od 1969 roku opiekę nad muzeum przejęło Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

W muzeum można zobaczyć oryginalny wystrój wnętrz z czasów życia poety, pamiątki rodzinne oraz galerię obrazów znanego malarza Władysława Jarockiego, prywatnie zięcia Kasprowicza.

Obok willi, wśród drzew,  stoi mauzoleum poety i jego żony zaprojektowane przez Karola Stryjeńskiego. Wzniesiono je w 1933 roku z inicjatywy Marii Kasprowiczowej i przeniesiono do niego ze Starego Cmentarza w Zakopanem prochy artysty.

Mauzoleum powstało z granitu jako dwupoziomowa budowla. Poziom dolny zajmuje krypta z sarkofagiem Kasprowicza a poziom wyższy to kaplica z drewnianym  ołtarzem, gdzie pochowano w 1968 roku żonę poety. 


widok ogólny
panorama
Harenda- archiwalne zbiory NAC
podjazd
elewacja północna
widok od ogrodu
widok na werandę
drzwi na werandę
balustrada werandy
balustrady
wejście na werandę
sypialnia
salonik
galeria obrazów Jarockiego
Witkacy -portret Marusi
portret Kasprowicza autorstwa Witkacego
willa i mauzoleum - zdjęcie archiwalne - Muz. Tatrz.
mauzoleum - widok ogólny
zdjęcie archiwalne - Fotopolska
sarkofag poety
kaplica i grobowiec Marii Kasprowiczowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.