wtorek, 14 listopada 2017

Raba Wyżna - pałac Głowińskich

W rozległym parku w Rabie Wyżnej ( powiat nowotarski, gmina Raba Wyżna) został wzniesiony w latach 1900-1902 eklektyczny pałac z elementami secesji.

Budynek pałacu został zaprojektowany przez Konrada Kuhla, architekta i docenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, dla Jana Zdunia.

Jan Zduń otrzymał majątek w 1893 roku od swojej matki i znacznie go rozbudował oraz unowocześnił. Niestety niedługo cieszył się nową siedzibą, ponieważ kilka lat później (w 1906 roku) zginął na polowaniu.

W 1917 roku pałac stał się własnością córki Jana Zdunia, która wyszła za mąż za Kazimierza Głowińskiego. Odtąd pałac nazywany jest pałacem Głowińskich. W 1934 roku pałac został przekształcony w elegancki pensjonat dla zamożnych gości.

W czasie okupacji w dworze działała komórka konspiracyjna AK oraz tajne nauczanie Od 1943 roku majątkiem zarządzali Niemcy.

Po wojnie majątek przejął Instytut Zootechniki UJ a następnie przez Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osieku. W latach 80-tych XX wieku w pałacu funkcjonował środek wczasowy.

W 1999 roku dawni właściciele odzyskali część majątku z budynkiem pałacu.

Pałac wzniesiono w miejscu wcześniejszego dworu drewnianego. Jest to budynek murowany, parterowy z trzykondygnacyjną wieżą na narożniku oraz z piętrowym skrzydłem. Całość ma plan nieregularny. Fasadę zdobią nieregularnie rozmieszczone okna, zakończone łukami półokrągłymi, oraz żeliwne balustrady. Bryłę zdobią dodatkowo schody i tarasy oraz przeszklone loggie.

Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy założony  na początku XX wieku z podjazdem i pozostałościami fontanny.

Pałac według architekta Kuhla był częścią większego kompleksu. W jego skład wchodziła oranżeria ( ruina), spichlerz, czworak i stodoła.

Warto nadmienić, że w majątku działała pod koniec XIX wieku fabryka wódek zdrowotnych ( głównie winiaki). Pomagał w jej rozwoju, prawdopodobnie, dyrektor dóbr księcia Rainera w Izdebniku, którego córka była żoną Jana Zdunia. A jak wiadomo w Izdebniku produkowano znany na całą Galicję jarzębiak.

widok ogólny
panorama
zdjęcie archiwalne - zbiory NAC
elewacja frontowa

skrzydło piętrowe
wieża
elewacja tylna
widok z parku
okna
portal
data budowy
brama wjazdowa
ruiny oranżerii
budynek gospodarczy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.