niedziela, 19 listopada 2017

Frydman - kościół św. Stanisława

Jedna z ciekawszych świątyń polskiego Spisza jest kościół we Frydmanie ( powiat nowotarski, gmina Łapsze Niżne).

Kościół powstał w środku wsi prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku.

Wzniesiono go z kamienia a następnie otynkowano. Składa się z prostokątnej nawy, krótkiego, wielobocznie zakończonego prezbiterium z przyległą doń zakrystią. Nawę poprzedza od zachodu wieża a od strony  północnej dostawiono później do nawy ośmioboczną kaplicę z pięknym późnobarokowym wystrojem. Budowla zawiera wiele elementów gotyckich, w tym szkarpy, okna z maswerkami a wewnątrz sklepienie krzyżowo- żebrowe prezbiterium i portal gotycki w nawie.

W 1587 roku świątynia została przejęta przez wyznawców protestanckich i w ich rękach pozostawała do roku 1640. W tym czasie nadbudowano wieżę i zwieńczono ją renesansową attyką. Do 1781 roku na  górnej kondygnacji wieży umieszczona była drewniana hurdycja ( ganek straży).

W 1708 roku kościół został częściowo uszkodzony przez pożar. Po usunięciu jego skutków ( około 1750 roku ) zmieniono wystrój wnętrza świątyni na późnobarokowy. Wzniesiono wówczas także dzwonnicę, kaplicę przy nawie oraz mur z bramkami nakrytymi baniastymi hełmami.

Przy kościele istniał cmentarz.

Ciekawostką jest wczesnogotycka kamienna głowa umieszczona na elewacji zewnętrznej nawy, od strony północnej. Drugim elementem zwracającym uwagę jest okienko romańskie zakrystii. Jest to najstarszy element świątyni.


widok ogólny
panorama
zdjęcie archiwalne - Katalog Zabytków Sztuki w Polsce t.1

widok na fasadę - zdjęcie zbiory NAC
prezbiterium
elewacja południowa
dzwonnica i wieża
wieża
attyka wieży
wnętrze

okno gotyckie z maswerkiem
kaplica
dzwonnica
zdobienie dzwonnicy
mur z bramką oraz zabytkowy nagrobek
wczesnogotycka głowa
okno romańskie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.