środa, 16 sierpnia 2017

Garlica Murowana - pozostałości założenia dworskiego

W Garlicy Murowanej ( powiat krakowski, gmina Zielonki), wsi położonej niedaleko Krakowa, można zobaczyć pozostałości dawnego założenia dworskiego. Do dnia dzisiejszego zachował się lamus, dawny spichlerz oraz brama dworska. Nie przetrwało jednak centrum całego kompleksu, czyli dwór.

Nieistniejący dwór, wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku, był początkowo parterowym budynkiem drewnianym. Nakrywał go dach czterospadowy. Z czasem, podczas kolejnych modernizacji, drewniane ściany zastąpiono murowanymi a w XIX wieku na osi usytuowano ganek kolumnowy zwieńczony trójkątnym tympanonem. Dach czterospadowy zamieniono na dwuspadowy nadając budynkowi cech klasycystycznych.

Jednocześnie z dworem, lub nawet wcześniej, powstała  piętrowa wieża na planie kwadratu, zamieniona w XVIII wieku na lamus. Wieża ma dwa pomieszczenia, po jednym na każdej kondygnacji, oraz galeryjkę na piętrze, do której prowadzą drewniane schody. Przypuszcza się, że pierwotnie wieża miała charakter obronny a na dole znajdowała się sień przejazdowa.

Do kompleksu dworskiego należy także spichlerz przebudowany obecnie na pomieszczenia biurowe. Do spichlerza przylega klasycystyczna brama dworska pochodząca z XIX wieku, ozdobiona lizenami i herbem Lubisz.

Majątek w Garlicy Murowanej często zmieniał właścicieli. W 1920 roku był własnością Towarzystwa Ogrodniczego. Po wojnie przeszedł w ręce Akademii Rolniczej w Krakowie. Dwór jednak już w latach 50-tych XX wieku został opuszczony a kilkadziesiąt lat później ruiny zostały rozebrane. Pozostał tylko fragment jednej ze ścian.

widok ogólny
panorama
pozostałości dworu
lamus
elewacja lamusa
dawny otwór przejazdowy
zamurowane okno
przypora
wejście do lamusa
brama dworska i spichlerz
widok na bramę i lamus
brama od strony dworu
łuk bramy
zwieńczenie
herb

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.