wtorek, 10 listopada 2015

Tłuczań - kościół pomocniczy Nawiedzenie NMP

Niewielki kościółek, stojący na tzw. Nowsiu w miejscowości Tłuczań ( powiat wadowicki, gmina Brzeźnica), został wzniesiony na miejscu wcześniejszej świątyni z 1513 roku.

Pochodzi z 1664 roku i powstał dzięki fundacji miejscowego proboszcza oraz ówczesnego właściciela wsi, Franciszka Starowiejskiego.

Jest to budowla orientowana, drewniana o konstrukcji zrębowej. Posiada wielobocznie zamknięte prezbiterium, do którego, od północy, przylega zakrystia. Prezbiterium poprzedzone jest kwadratową nawą z kruchtami. Jedna z nich, murowana, ma drewnianą galerię na piętrze. Prawdopodobnie na tej galerii umieszczone były kiedyś dzwony.

Zachodni portal wejściowy zdobiony jest nadprożem z wykrojem w tzw. „ośli grzbiet”. Kościół nakrywa dach dwuspadowy z barokową sygnaturką.

We wnętrzu kościoła zachował się chór muzyczny z resztkami barokowej polichromii oraz późnobarokowy ołtarz z XVIII wieku.

Do 1943 roku w świątyni znajdował się obraz Najświętszej Marii Panny z 1513 roku, otoczony kultem. Niestety obraz spłonął wraz kościołem podczas pożaru. Kopia obrazu wisi obecnie w murowanym kościele parafialnym.

W 1999 roku nieznani sprawcy dokonali rabunku części wyposażenia kościoła.


Kościółek był kilkakrotnie restaurowany. Ostatnia kompleksowa renowacja została zakończona w tym roku.

widok ogólny
prezbiterium
elewacja frontowa
elewacja południowa
elewacja północna z zakrystią
kruchta z gankiem
wejście glówne
okno zakrystii
portal wejściowy
nadproże w " ośli grzbiet"
sygnaturka
krzyż

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.