czwartek, 5 listopada 2015

Rogów - pozostałości założenia dworskiego

Niewielka miejscowość Rogów ( powiat kazimierski, gmina Opatowiec) mogła, do roku 1944, poszczycić się istnieniem bardzo cennego, drewnianego dworu.

Budynek, wzniesiony w 1685 roku z drzewa modrzewiowego, na kamiennej podmurówce był jednym z najcenniejszych zabytków świeckiego budownictwa drewnianego w Polsce.

Dwór miał plan prostokątny i nakryty był łamanym dachem polskim z lukarnami. Elewację frontową zdobił ryzalit z arkadami. Dwór posiadał piękne wnętrza o znaczeniu muzealnym. Uwagę zwracała przede wszystkim wysokiej klasy snycerka boazerii i sufitów. Niektóre wnętrza można zobaczyć na archiwalnych zdjęciach, publikowanych na portalu fotopolska.

Wokół dworu istniał piękny park w stylu angielskim.

Drewniany dwór wraz z zabytkowym wyposażeniem spłonął w czasie II wojny Światowej.

Zachowały się tylko ruiny zabudowań gospodarczych oraz wieża widokowa. Powstały one jednak znacznie później, bo w połowie XIX wieku, gdy majątek należał do Skórzewskich. Skórzewscy byli właścicielami cegielni i z tego też materiału wzniesiono zabudowania gospodarcze oraz wieżę.

We wsi, do końca XX wieku, zachowały się dwa zabytkowe spichlerze drewniane. Jeden z nich, współczesny z dworem, już nie istnieje. Drugi, z 1719 roku, przeniesiono do skansenu w Tokarni.

pozostałości zabudowań gospodarczych 

archiwalny widok dworu- zbiory NAC
dwór przed wojną - zdjęcie z reprintu książki T. Szydłowski " Dwór w Rogowie"
zdjęcie archiwalne -  żródło jak wyżej
wieża widokowa
fragment zdobień elewacji zabudowań gospodarczych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.