czwartek, 15 stycznia 2015

Krzeczów - kościół św Wojciecha

W miejscowości Krzeczów ( powiat myślenicki, gmina Lubień ), na sporym wzniesieniu, w otoczeniu starych drzew, stoi zabytkowy drewniany kościół. Wzniesiona na przełomie XVI/XVII wieku, z fundacji rodziny Melsztyńskich, drewniana świątynia była początkowo kościołem parafialnym, stojącym w pobliskiej Łętowni.

Gdy w Łętowni zbudowano nowy kościół, dotychczasowa świątynia stała nieużytkowana i w 1760 roku zakupiły ją dwie siostry, mieszkanki Krzeczowa.

W kronikach parafialnych zachował się zapis, że cała konstrukcja kościoła została przeniesiona do Krzeczowa w ciągu półtora dnia, a do jej przeniesienia zgłosili się chłopi nawet z Myślenic.

W zamian za sprawne przetransportowanie kościoła z Łętowni do Krzeczowa ( odległość między tymi miejscowościami wynosi 4 km górzystego terenu a drogi wówczas były fatalne) ówczesny biskup krakowski Kajetan Sołtyk obiecał pracującym chłopom odpust zupełny i podobno, dlatego tak sprawne przeniesienie budowli było możliwe.

Postawienie kościoła na nowym miejscu trwało około 5 lat (1760-1765). Jest to świątynia o cechach późnogotyckich, wykonana w konstrukcji zrębowej. Elewacja jest oszalowana. Całość pokrywa dwuspadowy dach z gontu. Nawę i prezbiterium poprzedza wieża o konstrukcji słupowej, dostawiona w roku 1793, już po przeniesieniu kościoła do Krzeczowa. Całość otacza mur z daszkiem gontowym. Wokół kościoła stoi kilka starych nagrobków.

We wnętrzu zachowała się polichromia z XVIII wieku, oraz część tryptyku gotyckiego z XVI wieku i pochodzący także z tego okresu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

W czasie obu wojen światowych kościół znacznie ucierpiał, ale zasadnicza konstrukcja została zachowana. W latach 50-tych XX wieku świątynię nieco przebudowano, m.in. rozszerzono prezbiterium.

Szereg prac przy kościele, które wykonano w latach 1989-2007 sprawiło, że zarówno zabytkowy kościół, jak i bezpośrednie otoczenie są bardzo zadbane. Wzniesiono nowe kaplice, zrobiono zieleńce i uporządkowano całe otoczenie. W tym „dopieszczeniu” każdego szczegółu nawet trochę przesadzono, ale i tak jest to bardzo „ klimatyczne” miejsce.

Niedaleko wejścia do kościoła, od strony parkingu, można zobaczyć nietypową figurę Anioła Stróża z … parasolem.

Ze wzgórza, na którym stoi kościół roztacza się piękny widok na wzniesienia Beskidu Wyspowego.

widok ogólny
widok na elewację południową
kruchta boczna
widok na wieżę
wieża
prezbiterium
panorama
kruchta wejściowa
wejście
wnętrze

ołtarz główny
obraz w ołtarzu głównym

ambona

chrzcielnica
chór
polichromia stropu

fragment polichromii
jedno ze skrzydeł tryptyku gotyckiego

kościół i zabytkowy dąb
stary dąb
epitafium

kropielnica

kropielnica z połowy XIX wieku

nagrobki przy kościele
kapliczka
Anioł Stróż

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.