niedziela, 25 stycznia 2015

Głębowice- kościół NMP z Góry Karmel

Pierwszy kościół w Głębowicach ( powiat oświęcimski, gmina Osiek) był wzmiankowany już w XIV wieku.

Obecna budowla jest świątynią orientowaną, częściowo drewnianą a częściowo murowaną. Drewnianą nawę o konstrukcji zrębowej wzniesiono w 1518 roku. Z tego czasu pochodziła także pierwotna wieża na planie kwadratu o pochylonych ścianach. W 1782 roku, podczas restauracji kościoła, wieżę zbudowano jednak na nowo i nakryto kopulastym hełmem z iglicą. 

Do nawy od południa przylega drewniana kruchta z 1924 roku. Do drewnianej nawy dobudowano w 1931 roku murowane prezbiterium i kaplicę od północy. W 1861 roku od południa wzniesiono murowaną kaplicę zwaną Kaplicą Duninów. Ufundowała ją wdowa po ówczesnym właścicielu Głębowic, Tytusie Duninie. 

Na elewacjach prezbiterium i kaplic umieszczono kilka płyt epitafijnych zmarłych z rodziny Duninów i Pisarzowskich. Kilka takich płyt znajduje się także wewnątrz kościoła.

Ciekawostką jest, że kościół w latach 1560-1659 był zborem kalwińskim, ponieważ Głębowice były ważnym ośrodkiem kalwinizmu. W latach 1602-1612 działał tutaj Bartłomiej Bythner, wybitny pisarz kalwiński.

 Warto także zwrócić uwagę na kamienną płytę nagrobną przedstawiającą postać rycerza z mieczem i tarczą. Płytę tę przeniesiono w 1854 roku z elewacji jednej z kaplic i wmurowano  w słupek bramy ogrodzenia kościoła. Płyta przedstawia Jakuba Gierałtowskiego, sędziego oświęcimskiego, zmarłego w 1546 roku. Jest to jedna z najstarszych płyt nagrobnych w Małopolsce.

Przy kościele zachowało się także kilka nagrobków.


część drewniana kościoła
fasada
widok na wieżę
prezbiterium i zakrystia
elewacja północna
zakrystia
wnętrze
widok na ołtarz główny
polichromia stropu nawy
sklepienie prezbiterium
ambona
Grupa Ukrzyżowania
chór
droga do kościoła
brama
epitafium Jana Pisarzowskiego
herb Pisarzowskich
epitafium Duninów
epitafium na północnej elewacji prezbiterium
płyta nagrobna z XVI wieku Jakuba Gierałtowskiego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.