poniedziałek, 6 stycznia 2025

Krynica - Zdrój - uzdrowisko

Początek uzdrowiska w Krynicy-Zdroju ( powiat nowosądecki, gmina Krynica – Zdrój) datuje się na okres pod koniec XVIII wieku, gdy zbadano tutejsze źródła wody pod kątem ich przydatności na cele lecznicze. 

Prawdziwy rozwój miejscowości nastąpił jednak po 1856 roku, dzięki inicjatywie doktora Józefa Dietla. 

W 1909 roku geolog Rudolf Zuber odkrył cenne źródła wysoko zmineralizowanej wody, zwanej odtąd Wodą Zubera. Szybko zaczęły powstawać pierwsze wille i pensjonaty, a dzięki doprowadzonej linii kolejowej Krynica stała się jednym z najprężniejszych i najmodniejszych ośrodków uzdrowiskowych tej części Europy. Bywali tutaj znani artyści i pisarze a nawet przedstawiciele europejskich dworów królewskich . Wśród stałych bywalców warto wymienić słynnego śpiewaka Jana Kiepurę, który zbudował nawet w Krynicy willę nazwaną Patria – obecnie Sanatorium Patria. 

Po zniszczeniach wojennych uzdrowisko odżyło w latach 50-tych XX wieku. Obecnie jest to modny ośrodek sanatoryjno – sportowy z licznymi pijalniami wód, parkami i skwerami oraz atrakcjami turystycznymi takimi jak Góra Parkowa z kolejką krzesełkową czy Jaworzyna Krynicka z kolejką gondolową. 

Najstarszym zabytkiem miasta jest drewniana pijalnia „ Słotwinka” z roku 1806. Z innych zabytków warto wymienić Stary Dom Zdrojowy z 1889 roku oraz drewniane wille dla kuracjuszy: Biała Róża, Biały Orzeł i Witoldówka. Przy Pijalni Głównej zwraca uwagę muszla koncertowa z okresu międzywojennego. 

Z Krynicy pochodzi znany malarz – prymitywista pochodzenia łemkowskiego Nikifor Krynicki. W willi Romanówka mieści się muzeum poświęcone artyście.

aleja parkowa
deptak - Fotopolska
deptak-fragment
Stare Łazienki Mineralne
zegar
Stary Dom Zdrojowy
zdjęcie archiwalne - Fotopolska
fragment elewacji
ażurowe zdobienia
Pijalnia Główna
pijalnia Słotwinka
pijalnia Słotwinka - zdjęcie archiwalne
pijalnia Jan - Fotopolska

zdjęcie archiwalne - Muzeum Tatrzańskie
Nowy Dom Zdrojowy
willa Białej Róży
willa Witoldówka
willa Tatrzańska
pensjonat Wisła
willa Romanówka - muzeum Nikifora
Sanatorium Patria
wnętrze
muszla koncertowa
kościół parafialny
kościół zdrojowy
wejście do parku
skwer
fontanna
ławeczka Bogusława Kaczyńskiego
pomnik Mickiewicza
pomnik Nikifora
potok Słotwinka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.